Určitý propad v poptávce hlásí, o žádné katastrofě prý ale nemůže být řeč.
„Ve srovnání s loňskem je zájem o dovolené v zahraničí sice o něco menší, nic dramatického se ale neděje,“ potvrdil Jiří Olejníček ze vsetínské cestovní kanceláře Vsacan Tour.

Podle něj jsou na místě spíše obavy z toho, jak se bude vyvíjet situace kolem prasečí chřipky. Ta zasáhla Mexiko, USA a Nový Zéland, několik případů nákazy už registruje také Evropa.
„Lidé nám sice volají, zatím to ale nevypadá, že by chtěli cestu do ciziny odložit či zrušit ,“ popsal Olejníček. A jeho slova potvrzují i klienti cestovních kanceláří.

„O prasečí chřipce se teď hodně mluví, jsou ji plné noviny. Dovolenou ale určitě rušit nebudeme,“ svěřila se Michaela Frolová ze Vsetína, která s přítelem plánuje cestu buď do Egypta, nebo na Djerbu v Tunisku.
Smůlu přesto mohou mít lidé, kteří se navzdory nebezpečí nákazy chystali právě do Mexika.

Podle Asociace cestovních kanceláří České republiky (ACKČR), některé cestovky zájezdy do této země raději samy preventivně zrušily.
„Například vedení společnosti Exim tours rozhodlo o zrušení nejbližších odletů z Prahy do mexického Cancúnu a umožňuje svým klientům vybrat si bezplatně jinou lokalitu. Stejná opatření přijala také cestovní kancelář Siam Travel,“ uvedla Lenka Čechurová z ACKČR.
Zatím jen mírný pokles zájmu o letní zahraniční dovolenou registrují také další cestovní kanceláře na Valašsku.

Že nedošlo k většímu propadu, zřejmě pozitivně ovlivnily i výhody, které svým klientům cestovky kvůli pokračující ekonomické krizi nabízejí. „Může to být například pobyt dítěte nebo jiné osoby zdarma, finanční příspěvek, pro nějž se vžilo označení šrotovné, ale i pojištění pro případ ztráty zaměstnání,“ vyjmenovala majitelka vsetínské cestovní agentury Petra Tours Petra Vítková.

Více lidí, na rozdíl od minulých let, podle ní nyní také vyčkává na nabídku zájezdů na poslední chvíli (takzvané Last minute).
Existují ale i cestovní kanceláře, které na krizi buď neprodělávají, nebo jim klientela naopak roste. Jsou to ty, které se orientují spíše na levnější pobyty. „Lidé budou cestovat stále. Trend je ale dnes takový, že mnoho lidí vyhledává levnější ubytování. Ti, kteří si například loni objednali apartmán, se dnes spokojí s chatkou,“ vysvětlila majitelka rožnovské cestovní kanceláře A21 Věra Faldýnová. Její firma se orientuje hlavně na Chorvatsko a Rakousko a na nedostatek klientů si prý rozhodně stěžovat nemůže.