„Jakýpak Zlínský kraj?“ ptal se na shromáždění na Sirákově valašský rebel František Segrádo. „Region by se měl jmenovat podle majoritní skupiny obyvatelstva. Navrhujeme kraj Velkovalašský,“ uvedl ve svém projevu.

Podle zastánců nového přerozdělení a názvu kraje totiž více než dvě třetiny Zlínského kraje obývají etničtí Valaši. „Obýváme největší území kraje a navzdory současnému rozdělení zasahují Valaši i na Kroměřížsko – Rusava a Bytřice pod Hostýnem patří k nám, i Zlínsko. Vizovice nám Zlíňáci sprostě ukradli spolu s Brumovem a Valašskými Klobouky,“ hřímal Segrádo na Sirákově.

Podle nejnovějších plánů realizátorů reorganizace uspořádání kraje by měl menšinový Zlín předat krajské pravomoce městu Vizovice. „Chtěli bychom k novému kraji přiřadit také Frenštát pod Radhoštěm a oblast Beskyd na severu bývalého okresu Vsetín,“ potvrdil další signatář velkovalašské myšlenky Jaromír Kudlík. Zlín by podle všeho připadl jako okrajová část Velkovalašsku, Otrokovicím nebo Moravskému Slovácku. „Na tom jsme se ještě neshodli,“ říkají signatáři. „V každém případě Zlín nechceme ani nemůže jako krajské město akceptovat. Vždycky to byla ďúra u Hradišťa,“ shodují se.

Text se nezakládá na pravdě