„V rámci soutěže Vesnice roku jsme se přihlásili do kategorie Zimní idyla. Chceme, abychom u nás dosáhli efektu ladovských obrázků. Žádné ohrňáky, ale poctivá březová metla,“ vysvětluje starosta Lidečka Vojtěch Ryza.

Obyvatelé obce jsou nápadem svého starosty nadšení. „Zajistil jsem pro ženu a děti perfektně vyrobené originál březové metly z Mekky metlářství, Zubří. Všichni jsme spokojeni,“ vysvětluje Franta, jeden z obyvatel Lidečka.

Zuberské metly se skutečně těší té nejlepší pověsti. „Je to mercedes mezi metlama. Na um našich metlářů jsme patřičně hrdí,“ pýří se starosta Zubří.

Mezi místními se traduje, že když Američané přistáli na Měsíci, už tam seděl šikovný řemeslník z tohoto města a pletl metly.

Nicméně, zpět k soutěži. „Do klání máme přihlášeny prozatím čtyři obce. Postupem zimy ale bude přihlášek více, protože vesnice nemají na zimní údržbu finance,“ vysvětlil šéf mikroregionu Vsetínsko Jaromír Kudlík.

Speciální komise bude po celou zimu zametání chodníčků a pěšinek v obcích pečlivě sledovat. „Vítězná obec obdrží zlatou metlu Zubřanku a také se vítězi ostatní účastníci soutěže složí na příští rok na zimní údržbu,“ dodal Kudlík.

Text se nezakládá na pravdě