Tajným hlasování o tom rozhodli členové výboru vsetínské KDU-ČSL. Výměna na postu místostarosty se uskuteční na začátku dubna, kdy Květoslava Othová nastoupí na místo ředitelky hospice Citadela ve Valašském Meziříčí.

Podle předsedkyně vsetínských lidovců Bohumily Holeňové předcházela úternímu tajnému hlasování několikaměsíční intenzívní diskuze. „Hledali jsme takové řešení vzniklé situace, aby bylo v souladu se stanovami naší strany a koaliční smlouvou," vysvětlila předsedkyně.

Doplnila, že Libor Podešva, který je ředitelem vsetínské Základní školy Integra, bude pracovat jako neuvolněný místostarosta.

Volba Podešvy byla nejjednodušší cesta

Že padla volba právě na něj, Bohumilu Holeňovou nepřekvapilo. „Je zřejmé, že do konce volebního období zbývá ještě hodně práce, kterou je potřeba dokončit. Od komunitního plánu sociálních služeb až po opatření v oblasti bytových záležitostí," řekla s tím, že uvedené sehrálo jistě velkou roli při rozhodování všech členů, kteří hlasovali pro radního Libora Podešvu.

„Je to nejjednodušší řešení. Libor Podešva zůstává ředitelem školy, rozumí procesům ve vedení města a se sociální problematikou má zkušenosti. Květoslava Othová by zůstala na pozici radní. Oba vytvoří tým, který v pořádku dokončí započatou práci v tomto volebním období," dodala Bohumila Holeňová.

Reakci Libora Podešvy na své zvolení se včera Valašskému deníku nepodařilo získat. Byl pracovně mimo Vsetín, mobilní telefon nezvedal a na SMS neodpověděl.

Na vsetínské radnici v tomto volebním období vládne koalice složená z ODS, KDU-ČSL, ČSSD a TOP 09. Místostarostou za poslední jmenovanou stranu TOP 09 je ve Vsetíně Stanislav Pavelec. Ten se výsledek hlasování lidovců dozvěděl až ve chvíli, kdy se jej redakce Valašského deníku zeptala na jeho reakci.

Volbu přivítal. „Za stávající situace je to nejlepší možná volba. Osobně se budu snažit kolegovi Podešvovi maximálně pomoci, pokud to bude možné a potřebné. Jsem rád, že se nenaplnila slova zastupitele Jiřího Čunka, že KDU post místostarosty vůbec neobsadí. To místo je potřeba obsadit," řekl Stanislav Pavelec.

Také starostka města Iveta Táborská (ODS) rozhodnutí KDU zvolit nástupce za Květoslavu Othovou přivítala. Upozornila, že jejich kandidáta musí ještě ve funkci místostarosty potvrdit zastupitelstvo. „Pokud budou navrhovat Libora Podešvu, je to podle mého názoru velmi dobré rozhodnutí," řekla Iveta Táborská. Připomněla, že Květoslava Othová má na vsetínské radnici na starosti především sociální oblast. „Libor Podešva této oblasti dobře rozumí, nebude mít tedy problém se do práce zapojit," mínila Iveta Táborská.

Žádné překážky v budoucí spolupráci nevidí. „Libor Podešva je už nyní členem rady města, takže již nějakou dobu spolupracujeme," poznamenala starostka.

Současná místostarostka odchází pracovat do sociální sféry

Pokud by místo po Květoslavě Othové zůstalo volné, museli by si její agendu zřejmě rozdělit právě starostka města a zbývající místostarostové Stanislav Pavelec a Petr Kořenek (ČSSD), který se však stal poslancem a od 1. března do konce volebního období bude pracovat také jako neuvolněný místostarosta.

Květoslava Othová oznámila svou rezignaci na post I. místostarostky v listopadu, když uspěla ve výběrovém řízení na pozici ředitele hospice Citadela ve Valašském Meziříčí, který provozuje Diakonie Českobratrské církve evangelické. Na plný úvazek zde nastoupí od dubna. „Nikdy jsem se netajila tím, že se v budoucnu budu chtít vrátit ke své původní profesi do sociální oblasti. Straničtí kolegové byli s touto skutečností obeznámeni," uvedla po oznámení rezignace Květoslava Othová.

Už před svým nástupem na vsetínskou radnici pracovala jako ředitelka Charity Vsetín. Do městského zastupitelstva se dostala ve volebním období 2006 až 2010 a po zvolení Jiřího Čunka senátorem jej vystřídala ve křesle starosty. Po volbách v roce 2010 byla zvolena I. místostarostkou.