Tento stav už pominul, vedení radnice ve Vsetíně se nicméně rozhodlo umístit na městský web odkaz na stránky Českého hydrometeorologického ústavu, kde je případné vyhlášení smogové situace zveřejněno.

Upozornilo také na možnost využití mobilní aplikace SmogAlarm, kterou lze zdarma stáhnout do chytrého telefonu a mít informace o aktuální kvalitě ovzduší vždy po ruce. Radnice ve Valašském Meziříčí zase už delší dobu nabízí možnost zaregistrovat se k odběru informačních SMS zpráv, mezi které mimo jiné patří i případné varování meteorologů před smogovou situací. Služby mohou využít i lidé ze Vsetína a okolí.

Smogová situace je Českým hydrometeorologickým ústavem vždy vyhlašována pro celý Zlínský kraj na základě údajů získaných Smogovým a varovným regulačním systémem na jeho měřicích stanicích. Nejbližším místem měření od Vsetína je Valašské Meziříčí.

„Kvalita ovzduší zde bývá tradičně horší než u nás, a reálná situace tak může být na Vsetíně jiná,“ upozornil Jiří Žůrek ze vsetínské radnice.

Největším problémem je tradičně hladina polétavého prachu PM10. Výrazné překročení povolených limitů nejvýrazněji pocítí zejména lidé se zdravotními problémy.

„Pohyb venku v době zvýšené emisní zátěže ale samozřejmě není zdravý pro nikoho. Neznamená to však, že by ve všech případech, kdy je na území kraje vyhlášena smogová situace, byly emisní limity překročeny i ve Vsetíně,“ doplnil místostarosta Vsetína Tomáš Pifka.

Lidem, kteří i vzhledem ke svému zdravotnímu stavu potřebují informace o aktuální smogové situaci v okolí, doporučil mobilní aplikaci SmogAlarm. Aplikace využívá i výsledků z měřícího místa, které je Vsetínu nejblíže, tedy stanice ve Valašském Meziříčí.

Další měřící stanice v kraji jsou například ve Zlíně, Otrokovicích, Štítné, Těšnovicích či Uherském Hradišti. SmogAlarm umí také upozornit na překročení limitů ve zvolených oblastech.

Aplikaci už před několika lety vytvořila a spustila obecně prospěšná společnost Čisté nebe, která vznikla v Ostravě.

„Měli jsme pocit, že lidem v České republice, ale hlavně na Ostravsku, stále schází jednoduchý a snadno dostupný nástroj k tomu, aby zjistili, jaký je vlastně aktuální stav ovzduší. Často jsme slýchali argument, že neví, jestli je nebo není dneska špatné ovzduší a nemohou proto upravit podle toho své chování,“ odůvodnil před časem spuštění SmogAlarmu Jan Kozina z Čistého nebe.

Aplikace se umístila na 2. místě v soutěži Chytrá radnice 2017 v kategorii životní prostředí.