Říkají si hodinoví manželé. Ty právoplatné však zastupují jen svou zručností při různých opravách v domácnostech

Ačkoli ještě dnes dokáže označení jejich profese vyvolat rozpaky, lidé si postupně zvykají. Za drobnou úplatu si tak nechávají montovat nábytek či provádět opravy menšího rozsahu.

Zájem o služby hodinových manželů se různí. „Je to hodně o reklamě, na kterou lidé slyší. Samozřejmě ale rozhodují také reference, které se k nim dostanou,“ podotkl jeden z takovýchto podnikatelů Ivan Sysala z Kroměříže. Sám má stálé zaměstnání a tato profese je pro něj jen koníčkem, který mu občas poskytuje možnost přivýdělku.

„Rozhodně se nedá říct, že bych byl zahlcen objednávkami. Mám spíše stálou klientelu, která se příliš nemění,“ konstatoval Sysala. Jeho nejčastějšími klienty jsou starší lidé, kteří si jej objednávají především proto, že už na mnohé práce třeba nestačí.„Dost často chtějí třeba zastavit protékající vodu v záchodě a instalatérské opravy,“ konkretizoval. Sám si zakládá také na férovosti jednání. „Rozhodně neberu všechno. Přece jen pokud se jedná o zakázku, na kterou nestačím, umím říct ne,“ vysvětlil.

Zářným příkladem toho, když se z koníčka stane zaměstnání, je Milan Bartošek ze Vsetína. „Vždycky jsem rád dělal něco kolem domu a teď jsem profesionální hodinový manžel,“ hlásil hrdě.

Bez práce dlouho nezůstal. Vlastním přičiněním

Když přišel na sklonku loňského roku o zaměstnání, zrodil se spontánní nápad, že by mohl nabídnout dočasné kutilské služby. „Od Nového roku si tak zákazníci mohou vybrat ze široké nabídky prací,“ poodhalil.Když však začínal, nevyhnul se rozpačitým úsměvům ze strany některých žen. „Pod profesí hodinový manžel občas mnozí hledají něco jiného. Snad právě proto jsem na letácích zvolil název hodinový kutil,“ pousmál se Bartošek.

Pokud dělá náročnější práce, neváhá přizvat si nějakou tu pomocnou ruku. „Většinou si mě objednávají zákazníci na činnosti, na něž nemají potřebné vybavení. Takže dělám všechno od úpravy nábytku až po náročnější práce,“ poznamenal.Ačkoli se této profesi věnuje teprve chvíli, již se ocitl v situacích, které by rozhodně nikomu nepřál.

„Už jsem se dokonce i stihl bát. Jednou jsem upravoval zákazníkům schody a po domě pobíhali jejich tři velcí psi. V nestřeženém okamžiku po mně jeden z nich vystartoval. Naštěstí to odnesla jen nohavice,“ vzpomněl si Bartošek. Také ve Zlíně se služba postupně rozrůstá. „Před třemi lety jsem začínal sám, ale teď už tak fungujeme ve třech,“ poodhalil Jan Otakar, který působí pod hlavičkou služby hodinový-manžel-Zlín.

Jak přiznává, nápad okoukal u konkurence, když se podivoval nad tím, jak si někdo může dát na automobil reklamu hodinový manžel. „Také já jsem to podobně jako spousta našich zákaznic považoval za služby pochybného charakteru. Avšak velmi záhy jsem zjistil pravdu,“ připustil s tím, že tehdy příliš alternativ neexistovalo, a tak v tom viděl šanci ovládnout trh.

Dříve pro něj toto kutilství bylo hlavním zaměstnáním, v současnosti má však také další. „Zájem je totiž kolísavý. Někdy nestíháme a jindy to je zase naopak slabší. Tradičně to tak bývá na počátku roku, zejména v lednu,“ vysvětlil Otakar.Jak sám podotýká, o vtipné zážitky není nouze. „Jednou jsem byl přivolán pod záminkou pomocných prací a namísto toho jsem měl vzbudit v partnerovi zákaznice žárlivost. Nakonec jsem skončil jako návštěva, která si vypila čaj a odkráčela bez jakékoliv práce,“ rozesmálo jej ještě dnes.Také ve Zlíně se poptávka příliš neliší. „Hodně se opakuje uchycení poliček, výměny kohoutků či odpadů a drobné elektroinstalace,“ vyjmenoval.

Na Uherskohradišťsku v současnosti podobných kutilů přibývá. Kromě velkých měst však tito manželé vyrážejí za svými zákazníky i z těch menších. Libor Hanák z Traplic dokonce pamatuje na počátky této živnosti. „Poprvé jsem podobné služby zaznamenal někdy před deseti lety v Olomouci. Měl jsem sice už tehdy nápad, jak to zlepšit, ale teprve před dvěma lety jsem oficiálně začal,“ poodhalil.

Také pro něj je toto kutilství pouze přivýdělkem. „Přece jen by mě to neuživilo. Někdy se zkrátka člověk nezastaví a jindy čeká na zakázku i měsíc,“ doplnil Hanák s tím, že kolegové mu potvrzují, že ve větších městech je větší poptávka.Nejčastěji se zaměřuje na práci v interiérech. „Převážně na ty drobnější. Do větších akcí bych se nepouštěl, protože na to většinou nemám vybavení. Držím se neprofesionálních věcí,“ podotkl.