„Nejezdíme na hory každý víkend, takže se nám vyplatí si výbavu půjčit. A to nejen pro sebe, ale hlavně pro dceru. Kdybychom jí koupili lyže, příští rok by je měla malé. Zbytečně bychom tak zaplatili sedm tisíc korun. Mnohem lepší je využít služeb půjčovny, kde za den zaplatíme sto padesát korun," vylíčila Radmila Popelíková z Valašského Meziříčí.

Například půjčovna Ski Anna v Rožnově pod Radhoštěm nabízí dětské lyžařské vybavení na den za sto třicet korun. „Na lyžařské zájezdy půjčíme výbavu za sedm set korun i s helmou a brýlemi," vypočítala majitelka Anna Trlíková. Dospělého vyjde služba na dvě stě korun na den.

Ve Skiservisu Anděl vyjde půjčení vybavení na lyžařský výcvik ještě levněji. „Rodiče zaplatí pět set devadesát korun. A musím říct, že jich za sezonu přijde nejméně stovka. Lidé už pro děti výbavu nenakupují, stále více je těch, kteří si ji půjčí. Rozdíl je citelný. Lyžařskou výbavu na celou sezonu nabízíme za patnáct set korun," vylíčil Marian Anděl.

Ve Ski Niki ve vsetínské Rokytnici mají zájemcům co nabídnout.

Skisport Kasárna nabízí výbavu na lyžák za devět set korun. Na celou sezonu stojí pořízení lyží, hůlek, bot, přilby a brýlí pro dítě patnáct set. „Zájem o naše služby ale mají i dospělí. Pokud jezdí na hory dvakrát za sezonu, vyplatí se jim si vybavení půjčit. Nabízíme komplet podle kvality za sto dvacet až tři sta korun," řekl Ondřej Hegar.

Podle majitelů půjčoven si lidé nejčastěji lyžařské a snowboardové vybavení půjčují na jedenáct dnů, od pátku po celý týden až do pondělí následujícího týdne. Cena půjčovného lyží za jeden den se v průměru pohybuje od 140 korun za lyže pro začátečníky až po 280 korun za nové modely testovacích lyží pro náročné lyžaře. Vypůjčení dětských lyží do 129 cm stojí v průměru 90 korun na den, juniorských o 20 korun více.

Celosezonní zapůjčení lyží volí podle provozovatelů půjčoven stále častěji lidé, kteří se kvůli obavám z vývoje ekonomiky bojí investovat. Za zlomek pořizovací ceny si tak dopřejí výbavu, kterou po skončení sezony vrátí půjčovně. Zároveň jim tak odpadne starost se servisem.