Jablkem sváru se stal nový kruhový objezd. Podle některých je malý a mezi lidmi se šíří zpráva, že se bude po dokončení celý předělávat. Kompetentní úřady tuto informaci nepotvrdily.

Sociální sítě jsou plné příspěvků o nesnesitelné situaci a trávení desítek minut v kolonách. Některým se nelíbí dlouhé čekání, jiní si stěžují na postup stavební firmy.

„Jsou tam samé zmatky. Nemohla jsem se dostat domů, před vjezdem do dvora museli zrovna zametat štěrk. Zablokovali cestu, musela jsem zpátky do kolony a bylo to na další dlouhé minuty,“ popsala Tereza Holubcová, která bydlí přímo v místě stavby.

Na obecním úřadě zaslechla, že kruhový objezd se bude předělávat. „Tvrdili, že projekt ukončí v půlce listopadu, aby vyčerpali dotace. Příští rok začnou znova. Projekt je špatný, vždyť tam neprojede ani kamion,“ říká Hověžanka.

Se stavbou jako s celkem je naopak spokojená rodina Hromadových. „Jsme moc rádi. Po šestadvaceti letech, co tu bydlíme, máme chodník. Před pár lety jsme si prožili hrůzu při opravách mezi Janovou a Hovězím. To, co se děje teď, je jen slabý odvar,“ zhodnotila Martina Hromadová.

Vidina toho, že do měsíce opravy skončí, je pozitivní. „Uznávám, že je to hloupé, protože není technicky možné udělat někudy objížďku, ale přizpůsobíme se. Nejezdíme domů ve tři, kdy jsou až padesátiminutové kolony, ale až v šest, mimo ty největší nápory,“ dodala Hromadová.

Informace o tom, že kruhový objezd by se měl do roka předělávat, se dostala i k ní. „Údajně to nějak technicky neodpovídá. Ale co je na tom pravdy, nevím. Jestli to není jen nějaká fligna,“ komentovala Martina Hromadová.

Starosta Hovězí Antonín Koňařík se koncem minulého týdne zúčastnil kontrolního dne na Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK), které má stavbu na starosti. „Žádný problém s kruhovým objezdem není. Podle nich je dokonce o dva metry širší než v Karlovicích. Tady by to mělo být bez problémů,“ ujistil starosta.

Daleko větší problém vidí v nedisciplinovanosti účastníků provozu. „Záleží na řidičích. Jestli tam nějaký nezodpovědný vjede tehdy, kdy nemá, ucpe to a pak je velký problém. Trvá i půl hodiny, než se to rozklíčuje a jízdní pruh se uvolní. Ostatní za to zbytečně trpí,“ upozornil Koňařík.

Mluvčí firmy Eurovia, která stavbu provádí, upozornila, že v místě se současně opravují silnice, chodníky, vodovod a kanalizace pro tři investory. „Práce probíhají za provozu a po etapách za světelné signalizace na komunikaci, která je jedinou přístupovou cestou do obce,“ uvedla Iveta Štočková.

Situaci sledují a komunikují s obcí i policií. „Jsme si vědomi komplikací, je ale zapotřebí, aby naši lidé měli na prováděné práce dostatečný a hlavně bezpečný prostor. Postupujeme podle zadaného a schváleného projektu. Nemáme žádné informace o tom, že by se některá část měla přepracovávat,“ informovala mluvčí stavební firmy.

Ředitel ŘSZK Bronislav Malý ubezpečil, že okružní křižovatku budují v souladu se stavebním povolením a projektovou dokumentací. „Po úplném zprovoznění křižovatky by měl být provoz plynulý,“ vysvětlil s tím, že se tak stane po odstranění přechodného dopravního značení a dokončení všech stavebních prací včetně trvalého dopravního značení.

„Aktuální harmonogram stavby předpokládá ukončení stavebních prací na silnici, které vyžadují řízení semaforem nebo pracovníky stavby pro naši organizaci, do 16. listopadu tohoto roku,“ doplnil Malý.

Ještě po tomto datu budou dělníci pokračovat ve stavbě chodníků. „Naše práce na chodnících jsme pozastavili, protože stavba na cestě je důležitější. Proto budeme pokračovat i v zimním období,“ uzavřel starosta Hovězí Antonín Koňařík.