Důvody, které přiměly firmu ke snížení stavu zaměstnanců, jsou podle Trtíka dva. „Co se týče výroby vánočních ozdob, tady je na vině zejména pokles objemu zakázek o čtyřicet až padesát procent,“ prozradil Trtík.
Do odbytu Irisy navíc podle něj výrazným způsobem promluvili konkurenční výrobci z Číny. „Snížili ceny až o třicet procent. To my si nemůžeme dovolit,“ poznamenal vedoucí závodu.

Část pracovníků musela odejít také ze závodu, který se zabývá lisováním plastů. „Tady je důvod také zřejmý. Velká část našich výrobků směřuje do automobilového průmyslu, který současná krize hodně zasáhla,“ vysvětlil Trtík. Závod také znatelně zasáhl odchod významného německého partnera, který se staral o značnou část odbytu.

Přes nepříznivé podmínky na trhu Irisa už žádné další propouštění neplánuje. Navíc si stále zachovává statut zaměstnavatele, který dává práci převážně lidem se zdravotním postižením.
„Takových pracovníků máme stále asi pětapadesát procent,“ odhadl Trtík s tím, že invalidita byla také jedním z klíčů při rozhodování o tom, kdo ze zaměstnanců podnik opustí.

„Snažili jsme se, aby mezi odcházejícími zdravotně postižení nebyli,“ zdůraznil Trtík.
Jak dále uvedl, podnik počítá s tím, že pokud dojde k oživení výroby a trhu, pracovníky bude znovu přijímat. „Očekávám, že by k tomu mohlo dojít v polovině příštího roku,“ řekl Jaroslav Trtík.

Vsetínský úřad práce (ÚP) zprávu o tom, že z Irisy najednou odchází na patnáct pracovníků, nedostal. Důvodem je fakt, že tento počet neodpovídá takzvanému hromadnému propouštění. Irisa totiž stále zaměstnává asi dvě stě padesát lidí.
„O výpovědích v Irise informace nemám,“ potvrdil vedoucí odboru trhu práce ÚP Stanislav Rudolf. Podle jeho slov má však úřad nástroje, jak v případě ztráty zaměstnání pomoci i invalidům.

„Existuje takzvaná pracovní rehabilitace. O tu mohou invalidé požádat. Poté se přímo na konkrétního člověka ušije pracovní místo, které je možné i dotovat,“ vysvětlil Rudolf.