Křižanova pila je pro obyvatele města pojem. „Zaslouží si důstojnější využití, než je tomu doposud. Záměry radnice se mi zamlouvají," řekl Meziříčan Zdeněk Ferák.

Připustil ale, že do jednání mezi radnicí a dědici nevidí. „Zřejmě je to o nalezení oboustranně výhodného kompromisu," domnívá se Zdeněk Ferák.

Jádrem problému je v tuto chvíli cena. Město v prosinci loňského roku nabízelo dědicům pily za 10 tisíc metrů plochy 550 korun za metr čtvereční. Ve stejnou dobu se však mezi obyvateli města šířily zvěsti, že Křižanové chtějí za metr až dva tisíce korun.

Požadavek dědiců tehdy nikdo ze zainteresovaných stran nepotvrdil, ani nevyvrátil. „V současné době jsme zřejmě řešení našli," prozradil nyní Martin Bartůněk, který dědice po scénaristovi Jiřím Křižanovi zastupuje v obchodních záležitostech.

Valašskomeziříčská radnice totiž předložila rodině Křižanových návrh na novou možnou cenu. „Dosavadní jednání byla složitá. Nicméně se ukazuje, že jsme dospěli k pro obě strany přijatelnému závěru," vyjádřil se zástupce Křižanových.

Konkrétní cenu však prozradit odmítl. „Jednání ještě neskončila. I když se ukazuje, že ke kompromisu se blížíme, konkrétní nebudu. Potvrdit ale mohu, že jsme na dobré cestě k dohodě a že Křižanovi jsou připraveni umožnit městu uskutečnit svoje záměry," dodal Martin Bartůněk.

Konkrétní nechtěl být ani starosta Meziříčí Robert Stržínek (ANO). „Mohu jen potvrdit, že jednání se posunula výrazným způsobem k dohodě," řekl Valašskému deníku. Dědici už návrh smlouvy o smlouvě budoucí. „Očekávám, že během prázdnin provedeme potřebné úpravy smlouvy tak, aby byl dokument pro obě strany přijatelný," uvedl starosta města.

Starosta Robert Stržínek předpokládá, že návrh na kupní smlouvu předloží vedení radnice zastupitelům města na jejich zářijové schůzi.

Ani on ovšem neprozradil jaká částka za metr čtvereční je ve hře. „Nezlobte se, první se to dovědí zastupitelé," reagoval na otázku na cenu. Podle neoficiálních informací, které se redakci Valašského deníku podařilo získat, je reálné kalkulovat s částkou pohybující se kolem dvanácti set korun.

Záměrem valašskomeziříčské radnice je přeměnit plochu Pily Křižan 
v těsném sousedství vlakového nádraží na autobusové nádraží.

„Plány ukazují na možnost vybudovat tu společný dopravní terminál s vlakovým nádražím. Stávající autobusové pak poslouží jen vybraným spojům. Například dálkovým," vyjádřil se nedávno valašskomeziříčský místostarosta Josef Vrátník.