Koncertní křídlo z roku 1926 si vzali do parády pracovníci renovační dílny začátkem května letošního roku.

„Nástroj prošel totální generálkou. V podstatě jsme renovovali úplně všechno. Dělali jsme jak povrchové úpravy, tak mechanické části,“ prozradil Libor Šír z oddělení renovace Petrof.

Čistě český výrobek patří mezi mistrovské kusy, kterých není mnoho. Ten ze vsetínského domu kultury měl zdevastované skoro všechno.

„Nejhorší bylo, že chyběly některé původní dílce. Museli jsme je na koleně vyrábět úplně nové. V podstatě jsme udělali repliky,“ vysvětlil dále.

Také vzpomenul zubožený stav lyry – části nástroje, kde jsou pedály pro utlumení, či prodloužení tónů.

„Lyra byla sešroubovaná a udělaná amatérsky. Někdo ji opravil naprosto neodborně,“ popsal Šír.

Velikým překvapením při opravě bylo zjištění pravého stáří koncertního křídla. Podle výrobního čísla se odhadovalo, že bylo zhotovené někdy kolem II. světové války.

„Po odkrytí rámu, na který se dělník podepsal, se ukázalo, že klavír byl ve skutečnosti vyrobený už v roce 1926. Snažil se ho o nějakých patnáct let omladit,“ doplnil za tým odborníků Libor Šír.

Přesný počet hodin nad opravou renovátoři nepočítali. Klavír strávil v dílně více než pět měsíců. Své novodobé premiéry se dočká už tento víkend.

„Jsme rádi, že se všechno stihlo a tento krásný nástroj se znovu rozezní už tuto sobotu na tradičním Vsetínském jazzovém festivalu,“ pochvalovala si jednatelka Domu kultury ve Vsetíně Petra Vaňková.

Ještě než se tak stane, přijede z firmy Petrof odborný technik, který koncertní křídlo naladí. Bude-li o nástroj dobře postaráno, může sloužit dalších osmdesát let. Investice do oprav ve výši tři sta tisíc se rozhodně vyplatila.

Nové křídlo této „jedničkové řady“ vyjde na 2,2 milionu korun. Za nejluxusnější model řady Antonín Petrof však musí zákazník sáhnout do kapsy až pro čtyři miliony korun.