Hladinu emocí v obou čtvrtích zčeřila zpráva, že radní chtějí dát místním základkám peníze na mzdy učitelů jen do konce školního roku. „Bylo by to pro nás likvidační, tohle jsme nečekali, ale musím říct, že oficiálně mi to ještě nikdo nesdělil,“ posteskl si ředitel školy v Poličné Jiří Papež.

Základkám dává na platy pedagogů většinu peněz kraj. Protože to ale nestačí, schodek každý rok zahladí město. Obě místní části dotuje zhruba milionem a půl.

„Kdyby návrh radních prošel, museli bychom si nějak poradit, najít alternativy, jak učitele zaplatit. Věřím ale, že je ještě nějaký prostor pro vyjednávání,“ řekl zastupitel a předseda osadního výboru v Poličné Vladimír Místecký.

„Byli jsme radními opakovaně ujištěni, že pokud bude referendum úspěšné, město se vynasnaží, aby byl přechod školy pod nového zřizovatele co nejplynulejší,“ upozornila Sylva Kristková z přípravného výboru v Krhové.

Podle ní to znamená, že radnice školám peníze na platy učitelů dá.

A to do konce kalendářního roku, tedy do doby, než se čtvrtě osamostatní.

Meziříčský starosta Jiří Částečka přiznal, že v radě o tom, že zastaví tok financí do základek v Krhové a Poličné, jednali. „Usnesení ale budeme revokovat,“ řekl.

„Ve středu se sejde koalice a ve čtvrtek, těsně před zastupitelstvem, budou jednat politické kluby. Nerad bych ale naznačoval, jak jednání dopadnou,“ vylíčil radní Jan Trčka.

Základní školy v Krhové a Poličné chtělo město zrušit kvůli nízkému počtu žáků loni v listopadu. V místních částech se ale zvedla taková vlna odporu, že zastupitelé záměr na prosincovém zasedání stáhli.

To už ale bylo pozdě. Obyvatelé obou čtvrtí se totiž vydali na pouť za samostatností, která za několik týdnů vyústí v lidové hlasování o odtržení od města. Referendum by se mělo konat 10. března, datum ale bude jisté až po čtvrtečním jednání zastupitelstva.