Letošní novinkou byla možnost konzultace s fyzioterapeutkou.

„Lidé se nejčastěji zajímali, jak správně stát, aby je nebolela záda. Ale zajímali se také o vystavované pomůcky, ať už o bederní rolky, různá polohovadla, overbally nebo posilovací gumy,“ přiblížila fyzioterapeutka rehabilitačního oddělení Vsetínské nemocnice Martina Malovaná.

Posilovací gumy, takzvané thera-bandy, se využívají k protažení, ale u seniorů také například u cvičení při osteoporózách. Lidé se také dozvěděli, jaké nejčastější chyby děláme při běžných denních aktivitách i správné postupy a doporučená cvičení.

Zajímavý byl tradičně nácvik resuscitace a první pomoci, kterou měl na starost Český červený kříž Vsetín.

„Při masáži srdce se nejčastěji chybuje v nedostatečné hloubce a rychlosti masáže. Lidé se také často bojí zahájit masáž srdce, aby člověku ještě více neublížili, nezlomili žebra. Vždy jim však říkám, že na prvním místě je záchrana lidského života,“ uvedla Jana Sklářová z ČČK Vsetín.

Preventivní akce se konala u příležitosti Světového dne zdraví. Společně se na ní podílí Vsetínská nemocnice, Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, Český červený kříž Vsetín a vsetínská zdravotnická škola.