„Je nás dvanáct kamarádů z Francovy Lhoty. Dnes jsem tu po pětadvacáté, a je tu i brácha, který mě vlastně k darování krve kdysi inspiroval,“ svěřil se ještě Tomáš Filák.

Prvního letošního odběru se účastnil i Lukáš Ondruch, který kromě krve daroval před časem také kostní dřeň a zapojil se tak do záchrany života pacienta či pacientky s poruchou krvetvorby. „Do registru dárců kostní dřeně jsem se přihlásil před lety na (festivalu) Valašském záření, po nějakém čase se ozvali, že je pacient, kterému by moje kostní dřeň mohla pomoci. Absolvoval jsem potřebná vyšetření a vlastní odběr v Plzni,“ přiblížil svou zkušenost Lukáš Ondruch.

V loňském roce dárci krve „podrželi“ Vsetínskou nemocnici i přes mnohá omezení, která si epidemiologická situace v pandemické době vyžádala. Vzrostl počet zaevidovaných dobrovolných dárců, prvodárců i uskutečněných odběrů. „Minulý rok byl pro nás rekordní,“ těší Janu Čandovou z hematologicko-transfuzního oddělení.

Plnou krev přišlo v roce 2021 darovat 3169 dárců, což představuje meziroční nárůst téměř o dvě stovky. Prvodárců byly bezmála tři stovky. „Významně vzrostl i počet odběrů krevní plazmy,“ dodává Jana Čandová.

Hematologicko-transfuzní oddělení chystá pro dárce novinky. Kromě pravidelných podporovaných odběrů přibudou i další termíny a ke zprovoznění se připravuje již avizovaný objednávkový systém.

Zdravotníci zařazují od nového roku nepravidelně pondělní odběry, od prvního dubna se změní v pravidelné a přibude tak další odběrový den. „Odběry plné krve od dobrovolných dárců budou od dubna vždy v pondělí a ve středu, odběry plazmy se z pondělí přesunou na úterý,“ popsala změny Jana Čandová. Nadále zůstává zachován „plazmový“ pátek.

Nedostatek krve hlásí mnohá místa v republice, s žádostí o výpomoc se obracejí do Vsetína další nemocnice. Spotřeba se zvýšila i ve Vsetíně. „Ve srovnání s rokem 2020 vloni vzrostla o čtvrtinu,“ dodala Čandová. Zájemci o darování najdou informace o podmínkách odběru i podporovaných akcích a společném dárcovství na webu Vsetínské nemocnice.