Lidská dobrosrdečnost může mít i negativní efekt. Důkazem je případ, který se stal v Uherském Hradišti. Jedno z dětských pískovišť na ulici Sadová v Uherském Hradišti si vyhlédl jako své útočiště zakrslý králík. Vydatně mu v tom pomohli místní „ohleduplní“ lidé, kteří v dobré víře odkryli část plachty. Ta má paradoxně sloužit právě k zabránění vniknutí zvířat na plochu a zamezit tak znečištění písku. Jiní všímaví lidé králíka několikrát z plácku vyhnali, ten se ale po čase vždy vrátil.

„Vzhledem k tomu, že se zlepšilo počasí a první děti se na tomto pískovišti již objevily, považuji užívání tohoto pískoviště za hazardování se zdravím. Je evidentní, že králík hmotu znečišťuje a hra s infikovaným pískem může uživatele ohrožovat,“ netají své obavy Romana Zetíková, maminka dvou dětí v předškolním věku.

Hygienici přislíbili, že pískoviště prověří, a včera tak učinili. „Vyslali jsme tam naše pracovníky, odebrali jsme vzorky písku a následně pak zvolíme další postup,“ uvedla Ivana Lukašíková z Krajské hygienické stanice Zlín. Podle informací ředitele HRATESu (Hradišťské technické služby) Josefa Krupy se možná hygienici u pískoviště potkají s řemeslníky. „Plánujeme výměnu písku ve všech dětských hřištích ve městě. Tuto údržbu provádíme každoročně. K výměně písku a čištění těchto ploch dojde v nejbližších dnech,“ sdělil Krupa.

Hygienici projednávají stížnosti obyvatel regionu na znečištěná pískoviště jen ojediněle. „Před několika lety jsme prověřovali stížnost jednoho z obyvatel Uherskohradišťska.

Poukazoval na nesrovnalosti v provozu jednoho obecního hřiště, že je plocha zaneřáděna výkaly a podobně. Zjistili jsme ovšem, že se jeho upozornění nezakládalo na pravdě,“ připomněla uherskohradišťská hygienička Zdenka Skulová.

Ušatého „hříšníka“ pravděpodobně budou muset odchytit sami obyvatelé sídliště. Hon na králíka mohou sice absolvovat i strážníci, na jeho pohyb u městského hřiště by ale museli obyvatelé bloku upozornit. „Pokud by se u pískoviště vyskytl a v daný moment někdo upozornil městskou policii, ta by provedla jeho odchyt a ve spolupráci s veterinářem by se dohodla na dalším postupu,“ vysvětlila Zemčíková.

Strážníci jsou v případě potřeby ochotni na nezvaného „nájemníka“ pískoviště vyrazit. „Museli bychom ho chytit rukama, žádnou síť nebo jiné zařízení pro tento účel nemáme. Ale určitě bychom si poradili,“ říká rozhodně Vlastimil Pauřík, zástupce velitele Městské policie Uherské Hradiště.