Sám s chovem králíků začal po vojně. „Tenkrát jsem se zúčastnil několika výstav v okolí a říkal jsem si, že bych nemusel chovat králíky jen na maso, ale i ty výstavní. V jedenadevadesátém jsem vstoupil do chovatelského svazu,“ zavzpomínal. Později se přidal také ke Klubu chovatelů králíků masných plemen. Od té doby se zaměřuje na chov králíků kalifornských a burgundských. Za sebou má řadu úspěchů, s výbornými výsledky vystavoval například na evropské výstavě v Brně.

„Doma mám sedm samců a asi patnáct samic. Ročně odchovám na dvě stovky mláďat,“ vypočítal. Zhruba z poloviny se stanou výstavní kusy. „Z každého vrhu vyberu ty jedince, kteří jsou nejpěknější a odpovídají vzorníkovému parametru pro dané plemeno,“ vysvětlil Klíma s tím, že zbytek králíků jde na maso.

Svatováclavská vyjížďka veteránů - zastávka v zámeckém parku v Lešné u Valašského Meziříčí.
Naleštění veteráni vyrazili na Svatováclavskou vyjížďku

„Do naší kuchyně ale jen sporadicky. Většinu rozdáme po známých a rodině. Když nám třeba někdo přijde pomoct se senem, za odměnu dostane králíka,“ podotkl chovatel a naznačil, že péče o ušáky je náročná. „Ráno se musí brzo vstát a dát jim vodu a krmení. Večer to samé. Každý den to zabere zhruba tři hodiny,“ prozradil Klíma, profesí malíř, natěrač a doplnil, že kromě králíků má doma ještě slepice.

Spoustu času a energie vezme také zmíněná příprava sena. „Jiní si v létě leží u vody, my makáme na louce. Pro někoho je to nepochopitelné, ale bez toho to nejde,“ krčil rameny. Ani tak se ale své záliby nehodlá vzdát. „To už je ve fázi, kdy se koníček změnil v koně. Navíc mám kolem sebe spoustu přátel. U nás i v zahraničí. Víme o sobě, vzájemně si pomáháme nebo si naopak na soutěžích konkurujeme. Baví mě to,“ dodal Milan Klíma.

Deník si s předsedou Základní organizace Českého svazu chovatelů ve Vsetíně povídal během sedmnácté krajské soutěžní chovatelské výstavy králíků, holubů a drůbeže, která se uskutečnila uplynulý víkend ve vsetínském areálu U Sandriku. Její součástí byla také okresní výstava místních základních chovatelských organizací. K vidění bylo asi osm set kusů zvířat, které přivezla asi stovka vystavovatelů.

Ilustrační foto.
Házenkáři Zubří vyválčili s vicemistrem cenný bod