Sociální demokraté včera zahájili úvodní jednání a do zítřka by se podle Mišáka měli sejít se všemi subjekty, které získaly křesla do krajského zastupitelstva. „Původně jsme chtěli postupovat podle sestupného pořadí výsledků voleb a jednat v tomto pořadí s jednotlivými politickými stranami, ale bohužel jsme museli plán upravit," informoval současný hejtman Stanislav Mišák.

Z výsledků voleb vyplývá, že dvojkoalice ve Zlínském kraji není možná. „Máme blízko ke čtyřem stranám. A to ke KDU-ČSL, KSČM, TOP 09 a Starostové a v neposlední řadě k zemanovcům," prozradil Mišák.

Do včerejšího dne se již stihl sejít se zástupci zemanovců, KDU-ČSL a TOP 09/STAN. Dnes má ještě schůzky s KSČM a ODS. „Každé strany se ptáme, zda by s námi šli do koalice. A pokud ano, za jakých podmínek, jaké odborné odvětví by si představovali a jakou mají představu o třetím koaličním partnerovi," přiblížil Mišák.

Klíčovou roli při vzniku nové krajské koalice pravděpodobně sehraje strana SPOZ - zemanovci. Jako nováček v zastupitelstvu má čtyři křesla, která mohou rozhodovat o nadpoloviční většině. Zemanovci se včera jako první vydali do Mišákovy kanceláře.

„Především chceme prosadit zákon o prokázání původu příjmů a majetku, ale také chceme zlegalizovat domácí pálení alkoholu," přiblížil jednání lídr zemanovců Lubomír Nečas, který se už neformálně sešel s lidovci a TOP 09/STAN. Naopak zemanovci nepočítají s ODS.

„Naše programy se neslučují, takže myslím, že ani druhá strana nepřebere iniciativu," řekl Nečas. Podle něj by byla nej- ideálnější varianta trojkoalice ve složení ČSSD, KDU-ČSL a zemanovci za tiché podpory KSČM.

Lídr komunistů Ivan Mařák ovšem tvrdí, že by měla být utvořena jiná koalice. „Nej-ideálnější by byla spolupráce s ČSSD a zemanovci," nastínil Mařák.

KSČM stejně jako lidovci zatím nemá pevně domluvená povolební jednání. „Plánujeme schůzky na každý den s nějakou stranou. Zatím se však domlouváme s kolegy," přiblížil situaci kandidát na hejtmana Zlínského kraje a lídr KDU-ČSL Jiří Čunek.

JAKUB SCHMID