Reagoval tak na pondělní dohodu krajů s ministrem školství Josefem Dobešem (VV), že na tyto výběrové školy bude chodit jen pět procent populačního ročníku. Nyní to je až deset procent žáků základních škol, a kvalita výuky tak klesá. Mluvčí Zlínského kraje Gabriela Sýkorová Dvorníková dnes ČTK řekla, že ve Zlínském kraji je to 9,2 procenta.

Ve Zlínském kraji jsou obory víceletých gymnázií vyučovány na 12 gymnáziích zřizovaných Zlínském krajem a na dvou školách jiných zřizovatelů. V nynějším školním roce studuje v oborech osmiletých gymnázií, která zřizuje hejtmanství, 3314 žáků.

Přesný postup snižování počtu víceletých gymnázií Zlínský kraj zatím nezveřejnil. Nicméně podle radního Slováka záleží na dlouhodobém záměru České republiky a „dalších možných krocích vedoucích k redukci počtu nabízených tříd v prvním ročníku“. „Myslím, že ředitelé těch gymnázií, kterých se to bude zřejmě týkat, tuto informaci již mají,“ uvedl Slovák.

Krajský radní zároveň soudí, že je nutné dbát především na kvalitu školství, nikoliv na kvantitu. Dodal, že s tím souvisí například i optimalizace a slučování středních škol, což Zlínský kraj již několik let praktikuje. V roce 2000 zřizoval 158 školských zařízení, nyní to je zhruba 110 organizací.