„Cílem je, aby se lékaři ochrannými pomůckami přes víkend zásobili a v pondělí s nimi mohli začít ordinovat,“ objasnil hejtman Jiří Čunek.

Zubní lékař Jan Šrubař si pro svou stomatologickou ordinaci odnášel deset zabalených respirátorů. Se stejným počtem ochranných pomůcek odcházel z radnice Martin Šrubař, jenž ve městě provozuje ortodontickou ambulanci.

„Pro nás to znamená zvýšení ochrany zdraví při práci,“ shodují se lékaři, kteří nyní drží pohotovostní režim.

„Ošetřujeme jen akutní pacienty, plánované výkony jsme odložili. Při takovém množství pacientů je složité udržet provoz a zároveň neohrozit je, naše zaměstnance i sebe,“ připouští Martin Šrubař.

Také kožní lékařka Jitka Macháčová pomoc kraje uvítala.

Řidič osobního vozu nezvládl v sobotu 21. března 2020 průjezd okružní křižovatkou v Hovězí na Horním Vsacku a havaroval do zahrady blízkého rodinného domu.
S autem „zaparkoval“ ve výběhu slepic v zahradě rodinného domu

„Budu moci ošetřit více akutních pacientů. Případy, u nichž je to možné, řešíme po telefonu nebo přes internet,“ říká Macháčová.

Přestože informace o rozdělování respirátorů přišla nečekaně brzy, lékaři ji zaznamenali a od nedělního rána na městský úřad průběžně docházeli.

„Obávali jsme se, jestli o tom vědí, protože původně jsme měli respirátory vydávat až v pondělí. Je vidět, že lékaři situaci sledují,“ pochvaluje si tajemník městského krizového štábu Václav Ondřej.

Pracovníci Krajského úřadu převzali v noci na sobotu 21. března celkem 25 tisíc respirátorů třídy FFP2. Do budovy hejtmanství je v krabicích vyskládali profesionální i dobrovolní hasiči.

Ještě v sobotu dopoledne putovalo 20 tisíc respirátorů do všech 13 obcí s rozšířenou působností. Zásilka je určená pro praktické lékaře pro děti a dospělé, zubaře, ambulantní specialisty a také pro lékárníky.

Zbývajících pět tisíc respirátorů si kraj podle sdělení hejtmana Jiří Čunka prozatím ponechal jako rezervu pro záchranku či infekční oddělení Uherskohradišťské nemocnice.

„Pokud dostaneme další respirátory, vybavíme pracovníky zdravotních terénních služeb v sociální oblasti,“ uvedl v sobotu hejtman Čunek.

Přehled všech výdejních míst, včetně adresy a telefonického kontaktu, i další důležité informace lze najít na webových stránkách Zlínského kraje www.kr-zlinsky.cz.

Ilustrační snímek. Aktivní senioři.
Buďte v kontaktu s rodinou a přáteli, zacvičte si a těšte se z maličkostí

 #interaktivni-infografika|7b97f5fa-3988-450d-8387-dc19fb57d066#