Takto popisuje možnosti úspor Hnutí Duha, které přišlo svými propočty k závěru, že se v kraji ušetřit dá. A pořádně.

„Obce Zlínského kraje podle posledních statistik ročně zaplatí 96 miliónů korun jenom v zákonných poplatcích za skládkování 193 tisíc tun odpadků. Je to naprosto zbytečné a právě na zákonných poplatcích by se dalo ušetřit,“

vysvětlil Ivo Kropáček z Hnutí Duha. Doplnil, že pokud ministr životního prostředí Tomáš Chalupa novým zákonem o odpadech dopomůže k tomu, aby recyklace ve Zlínském kraji stoupla ze současných asi osmnácti procent na padesát (úroveň recyklace v Německu), obce ušetří více než třetinu poplatků za skládkování.

„Ministerstvo životního prostředí přípravy nového zákona o odpadech právě dokončuje a pokud by se to povedlo, města a obce v celé republice by mohly dohromady ušetřit asi 700 milionů,“ upozornil Kropáček. Nárok na slevy na skládkovacích poplatcích by podle něj měly ty obce, které třídí nejvíce.

„Ministr Chalupa by měl do nového zákona o odpadech zařadit takzvanou recyklační slevu. Obce, které hodně recyklují, budou mít menší sazbu poplatků. Pro radnice a obecní úřady musí být výhodné pomáhat domácnostem, aby třídit bylo nejen správné, ale také snadné,“ upřesnil Kropáček.

Možnost ušetřit díky třídění odpadu se zamlouvá i lidem. Například Pavla Horáková z Vizovic by kvůli tomu začla i intenzivněji recyklovat.

„Moc netřídím. Pokud by ale díky tomu bylo více peněz v městské kase, tak by to bylo dobré. Lidé by třídili odpad s vědomím, že díky tomu pak budou mít třeba kvalitnější chodníky,“ myslí si Horáková.

Prý to není možné

Milan Orálek z valašskomezi­říčského Českého svazu ochránců přirody si však myslí, že je to nemožné.

„Nedokážu si představit, že by na sídlištích bylo dvakrát více kontejnerů a všechny plné. Podle mě to není reálné, ani kdyby se zapojili bezdomovci ve sběru papíru,“ vysvětlil s úsměvem Orálek. Dosáhnou padesátiprocentní hranice recyklování podle něj není reálné.