Zloději se přitom zaměřují jak na zboží v regálech, tak na kabelky a peněženky. „Jen během uplynulého víkendu jsme řešili deset krádeží v prodejně Kaufland,“ přiblížil nelichotivou statistiku ředitel vsetínské městské policie Nikolaj Martinák.

Pokud jde o odcizené zboží, zloději si příliš nevybírají. „Krade se alkohol, ale i kosmetika či potraviny,“ sdělil Martinák s tím, že hodnota odcizeného zboží se jen o víkendu vyšplhala do desítek tisíc korun. „Největší krádež se stala uplynulý pátek, kdy byli přistiženi muž a žena z Ostravska se zbožím v hodnotě čtrnáct tisíc korun. Mezi pachateli jsou však i důchodci a děti mladší patnácti let,“ upozornil šéf strážníků.

Zvýšený počet krádeží zaznamenávají policisté před Vánoci každým rokem. „Plné obchody lidí zloděje přímo lákají. Proto doporučujeme mnohem větší obezřetnost jak obchodníkům, tak i zákazníkům,“ uzavřel Martinák.

Ve Valašském Meziříčí je v tomto směru nejproblémovějším místem velkoprodejna Kaufland v souseství vlakového nádraží. Zájmu zlodějů přitom nebývají ušetřeny nejenom regály se zbožím všeho druhu, ale také zaparkovaná vozidla. „Vykrádání vozů je na denním pořádku. Přestože jsme varovali ve zpravodaji jejich majitele, aby si dávali větší pozor na to, co v nich nechávají, lidé jsou nepoučitelní,“ uvedl mluvčí radnice Josef Beneš.

Ve větší míře se před Vánocemi krade i v rožnovských obchodech. „Jednoznačně vede alkohol, zloději ale mají zájem třeba také o drogerii a občas ukradnou jídlo,“ potvrdil ředitel městské policie Daniel Vašut.