„Simuluje práci westernového koně, jehož úkolem bylo odehnat vybrané zvíře od stáda a připravit ho na lasování a značkování,“ vysvětluje Ondřej Pavlíček z Podlesí u Valašského Meziříčí, jenž bude v této kovbojské dovednosti zanedlouho soutěžit na mistrovství světa.

Stejně jako ostatní závodníci poletí do města Čing-tao na jihovýchodě Číny bez svého koně, osmiletého valacha původního kovbojského plemene Quarter Horse, pokřtěného jako Merlin Peppy Rooster.

„Koně poskytnou pořadatelé. Alespoň odpadnou starosti s jejich přepravou a karanténou, na druhé straně je to sázka do loterie. Koně bývají dobře připravení, ale na seznámení s nimi máme jen tři minuty před startem. A v každém ze tří soutěžních dnů si můžeme vylosovat jiného,“ vypráví devětatřicetiletý westernový jezdec, civilním povoláním nástrojař.

Na světové kolbiště nevstupuje poprvé. Před rokem reprezentoval Česko na obdobných závodech v Panamě.

„V týmové soutěži jsme s kolegou skončili dvanáctí, letos se v konkurenci dvaceti zemí chceme poprat o první desítku. S takovými velmocemi, jakými jsou Spojené státy a jihoamerické země, je úspěch vůbec změřit síly,“ uvědomuje si jezdec, jenž na dosažení společného cíle pilně pracuje. Se svým koněm pravidelně trénuje v jízdárně i po okolních kopcích, aby se udrželi v kondici. Při obratech prováděných za plného trysku je umění udržet se v sedle, natož ovládat koně…

Kromě jízdy mezi barely Pavlíček závodí ve slalomu mezi tyčemi, který je technicky náročnější a má ho nejraději.

„Koketoval jsem i s lasem a bičem a zkoušel dobytkářské disciplíny, ale zůstávám věrný rychlostním dovednostem, u nichž jsem začínal. Jediné, čemu odolávám, je práce s koltem,“ přiznává muž, který jako kluk hltal příběhy Vinnetoua a Old Shatterhanda a s koňmi vyrůstal.

„Můj prapraděda byl koňský handlíř a praděda s koňmi pracoval. Provázejí mě životem od chvíle, kdy mi jednoho namaloval,“ vzpomíná valašský kovboj.