Ochránci přírody jim kromě rostlin a drobných živočichů ukázali například jezírko s kamennou zídkou pro plazy a ještěrky, hmyzí hotel, škvorovníky a motýlí záhon.

Premiéru měly modely řek vytesané do klád, na nichž lze demonstrovat rozdíl v rychlosti vody protékající přirozeným a regulovaným korytem.

„Jsou tady rostliny, které lidé spatří běžně na valašských loukách, v lesích a parcích, včetně bylinek, kapradin a koutku s jedovatými rostlinami,“ říká pracovnice ekocentra Jitka Dvorská.

Martinu Kamlarovou zahrada okouzlila. „Jsem její krásou unešená. Třeba vyvýšené záhony, ať bylinkové nebo motýlí, jsou nádherné. Už plánuji, kam je na své zahradě umístím,“ prozrazuje obyvatelka městské části Podlesí.

Její dcera mezitím na soutěžní stezce poznávala bylinky a zachraňovala pomyslná žabí vajíčka.

„Nejvíce mě bavilo hmatem poznávat různé druhy semen a stavět domeček pro chrostíka,“ prozrazuje osmiletá Amálka. Přírodní zahrada je chloubou ekocentra a příkladem pro ostatní.

„Při jejím budování se snažíme s přírodou spolupracovat, aby byla nejen krásná, ale zároveň se stala domovem mnoha živočichů, které člověk ze své blízkosti vypudil,“ připomíná vedoucí Miroslav Dvorský.