Návrh na vyhlášení referenda předložil zastupitelům starosta města Robert Stržínek (ANO), hned v úvodu posledního zasedání svůj návrh ale vzal zpět.

„Rozhodnutí odstoupit od referenda vzniklo na základě široké debaty s mými kolegy a kolegyněmi z Hnutí ANO, kteří stejně jako já jsou v kontaktu s širokou veřejností. Odtud přišel jasný signál koupaliště dostavět i bez referenda,“ vysvětlil Stržínek a doplnil, že meziříčské Hnutí ANO zařadí dostavbu koupaliště do svého volebního programu.

Původní záměr vyhlásit referendum se setkal s negativním ohlasem u některých opozičních zastupitelů a u dalších ve městě působících politických stran.

Hnutí Soukromníci a Nezávislí dokonce sepsali prohlášení, ve kterém uvádějí pět důvodů, proč s vyhlášením referenda zásadně nesouhlasí.

Mezi hlavní patří jeho finanční náročnost či skutečnost, že by výsledek referenda zavázal k danému postupu na podzim zvolené zastupitelstvo.

Kromě zástupců Soukromníků a Nezávislých prohlášení podepsali představitelé dalších třech politických stran - ODS, Top 09 a Svobodných.

Společně zdůraznili, že o kroku, jestli a jak zrekonstruovat koupaliště, má po předchozí diskuzi rozhodnout zastupitelstvo města, které hájí zájmy všech obyvatel.

„Revitalizaci koupaliště měla ve svém volebním programu většina politických stran včetně Hnutí ANO už před čtyřmi lety. ANO a koaliční partneři měli čtyři roky na to plán uskutečnit. Referendum v závěru volebního období by byl nesmyslný populistický krok, který by zbytečně stál městskou kasu přibližně 600 tisíc korun,“ uvedl například zastupitel Vlastislav Navrátil (TOP 09).

S rekonstrukcí koupaliště nicméně souhlasí, podle něj by se na ni nově zvolené zastupitelstvo mělo zaměřit.

Proti vyhlášení referenda byla zásadně také zastupitelka Hana Skácalová (ODS).

„Osobně snahu starosty města o vyhlášení referenda považuji za populistický a ryze účelový krok před komunálními volbami. S navrhovaným postupem bych rozhodně nesouhlasila, a to zejména proto, že problém dokončení letního koupaliště nebyl za celé toto volební období vedením radnice otevřen k diskuzi. Nebyly předloženy relevantní informace k možným variantám a nebyly tak využity dostupnější způsoby hledání řešení jako například průzkum veřejného mínění nebo veřejná diskuze,“ sdělila Skácalová.

Starosta Robert Stržínek nařčení z populistického jednání odmítl.

„Debata o dostavbě nemohla být vedená dříve, protože venkovní koupaliště provozně souvisí s krytým bazénem, který byl předmětem komplikovaného soudního sporu se společností Skanska.

Jakékoliv investice do tohoto areálu nám do vyřešení sporu právní kancelář nedoporučovala,“ vysvětlil Stržínek. Potom, co soudní spor skončil, bylo podle něj nutné nejprve řešit opravu krytého bazénu.

„A ta jde momentálně do finále. Takže teď přišel čas řešit dokončení venkovního koupaliště,“ dodal starosta s tím, že referendem se mělo zjistit, zda Meziříčané o dostavbu koupaliště, která vyjde zhruba na 30 milionů korun, vůbec stojí.

Obyvatelka Meziříčí paní Lenka přiznala, že debaty ohledně koupaliště šly mimo ni.

„O referendu jsem nic nezaregistrovala. Každopádně co se týče dostavby koupaliště, jsem pro. Aspoň budou mít rodiny s dětmi další vyžití,“ míní Meziříčanka.

Venkovní koupaliště ve Valašském Meziříčí má v současné době dva bazény. Jeden plavecký, druhý dětský se skluzavkou. Podle starosty města Roberta Stržínka bude třetí bazén relaxační s různými vodními atrakcemi. Náklady na jeho vybudování se vyšplhají na 30 milionů korun, roční náklady na provoz koupaliště se navýší asi o 400 tisíc korun.