Varhany v katolickém kostele byly vyrobeny firmou Rieger - Kloss z Krnova v roce 1973 a stály tehdy sedm set dvacet tisíc korun. „V dnešní době by obdobné varhany přišly na přibližně pět milionů korun,“ přiblížil varhaník kostela Jiří Firich.

I přesto, že jde o kvalitní nástroj, jeho současný technický stav si vyžádal opravu. Za celou dobu jeho užívání totiž žádnou zásadnější rekonstrukcí neprošel a byla na něm prováděna pouze nutná údržba.

„Během opravy dojde ke kompletní výměně vzduchových míšků, vyčištění všech 2350 kovových a dřevěných píšťal i varhan samotných, mistr varhanář provede novou intonaci a naladění a aplikuje preventivně také prostředek proti červotočům,“ přiblížil Firich s tím, že na opravu takového rozsahu je částka tři sta padesát tisíc korun poměrně nízká.

„Máme štěstí, že varhany nejsou nijak památkově chráněné, navíc se opravy ujme místní mistr varhanář Jiří Vaculín, který nám udělal dobrou cenu,“ dodal varhaník.

Generálka začala už koncem ledna a potrvá přibližně šest týdnů. „Varhany však budou i v tuto dobu v provozu, i když jen v omezeném rejstříkovém rozsahu,“ uklidnil věřící Jiří Firich a dodal: „Po opravě by měly vydržet bez větších oprav dalších třicet až čtyřicet let.“

(vd)