Kromě klenotů je k vidění celá řada tematických exponátů připomínajících období středověku, například Řád zlatého rouna a Longinovo kopí, kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II., oficiální replika Pražského Jezulátka, husitské zbraně, faksimile středověkých listin a další.
Návštěvníci se také seznámí s osudy 22 českých panovníků napříč pěti staletími, doplněné o zajímavosti a perličky opředené legendami.

„Hlavním exponátem jsou samozřejmě mistrovské kopie korunovačních klenotů. Historické originály nechal vytvořit Karel IV. pro české krále. A nejsou to jen ty původní Karlovy, které možná už dnes nejsou tak známé, ale jsou tady také ty klasické, které později vytvořili Habsburkové. K vidění je také méně známý exponát – ceremoniální korunovační meč – který ke klenotům rovněž patří,“ přiblížil historik, kurátor a kastelán zámku Žerotínů Jan Anlauf.
Autorem replik korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři Jiří Urban, který vytvářel šperky například pro anglickou královnu Alžbětu II., pro papeže Jana Pavla II. nebo repliku císařské koruny Svaté říše římské.
Na mnohasethodinových zlatnických pracích se podíleli také špičkoví slovenští šperkaři – manželé Cepkovi. Detaily výroby zachycuje doprovodné video.
„Ceremoniální meč vytvořil špičkový český mečíř Patrik Bárta,“ doplnil Jak Anlauf.
Výstava na zámku Žerotínů potrvá do 23. dubna. Základní vstupné je 130, snížené 90 korun.
„Pro školní třídy máme speciální slevy, vstupné činí sedmdesát korun na žáka, pedagogický doprovod nic neplatí. Podmínkou ale je, aby ze třídy dorazilo alespoň deset dětí,“ upozornil kurátor výstavy.