Řešením by podle vyznavačů Petrova cechu byla regulace stavu rybožravých ptáků odstřelem. K tomu ovšem nemají od krajského úřadu ve Zlíně patřičná povolení. Navíc se tomuto řešení brání také ochránci přírody.

Počet kormoránů, kteří každodenně loví v Bečvě u semetínského mostu, odhadují vsetínští rybáři na dvě až tři stovky jedinců. „Považujeme to za obrovský problém. Bohužel letos se s tím nedá nic dělat, protože nám chybí povolení k jejich odstřelu,“ řekl předseda Místní rybářské organizace ve Vsetíně Tomáš Pavlík.

Škody, které predátor na toku způsobí, přitom nejsou malé. Jeden kormorán totiž v průměru spořádá asi jeden kilogram ryb denně. „Při počtu tří set ptáků v kolonii jsou to tři metráky ryb denně. Pokud zde zimují třeba sto dní, není těžké si spočítat, jaké budou škody. Až skončí zima, v Bečvě žádné ryby nebudou,“ připojil se hospodář sousední rybářské organizace ve Valašském Meziříčí Zdeněk Blinka.

Také on si postěžoval na to, že krajský úřad stále neudělil rybářům povolení k odstřelu kormoránů. „Neustále si dopisujeme, úředníci však stále žádají další sčítání a další tabulky,“ neskrýval rozhořčení Blinka. Pokud by potřebné povolení získali, stejně by ještě neměli zcela vyhráno. Pro odstřel by museli získat myslivce, kteří na daném území mají své působiště. Rybáři poukazují také na to, že se stále mluví pouze o ochraně kormorána, ale nikdo nehovoří o druzích ryb, které jsou také chráněné, a které bezohledný lovec požírá.

Pracovníci odboru životního prostředí krajského úřadu ve Zlíně mají žádost valašských rybářů o povolení odstřelu kormoránů na stole. Souhlas však ještě nevydali. „Jde o chráněného živočicha a v takových případech se výjimky ze zákona udělují jen výjimečně,“ zdůvodnil vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu Alan Urc.

K získání výjimky musejí podle něj rybáři nejprve doložit údaje o počtu kormoránů i o případných škodách, které ptáci způsobili. „Rozhodne se ve správním řízení. Důležitější pro rozhodování je ale vždy to, že je živočich chráněný než uvedená škoda,“ upozornil Urc.

Podobně jako krajští úředníci, ani ochránci přírody nejsou odstřelu kormoránů stoprocentně nakloněni. Uznávají ale, že jejich vysoký počet se na Valašsku stává problémem. „Zimuje zde velké množství kormoránů, což pro řeku velikosti Bečvy není únosné. Před deseti lety tady ještě tak rozšíření nebyli,“ pokyvoval hlavou ornitolog a ochránce přírody Miroslav Dvorský.

Podle jeho slov se ochránci regulaci stavu kormoránů nebrání. „Máme zájem, aby zůstaly zachovány i chráněné druhy ryb v řece,“ poznamenal Dvorský.

Zdůraznil ale, že kormorán stále patří mezi zvláště chráněné druhy živočichů. „Obávám se, že povolení odstřelu by znamenalo návrat do doby před deseti lety, kdy na Valašsku nebylo kormorána téměř vidět,“ uvedl Dvorský.