Poslední případy zaznamenali vpondělí vnoci. Krátce po desáté hodině večer na ulici Mírova hořely hned dva plastové kontejnery najednou. „Dále jsme zjistili, že vtu dobu hoří kontejnery i na ulici Šafaříkova a Máchova,“ informovala policejní mluvčí Lenka Javorková. Poškozením vznikla tentokrát škoda za 10 tisíc korun.

Minulý pátek večer vzplály požáry na dalších třech místech. Na ulici Máchova hořely uskladněné papírové krabice. „Zde ohořela i fasáda domu,“ upřesnila Javorková. Žhář dále zapálil kontejner na ulici Tolstého a dva kontejnery na ulici Květná.

Po žhářích policisté pátrají. Během jediného týdne vulicích Meziříčí hořelo už dvě desítky plastových kontejnerů většinou na směsný komunální odpad. Poprvé vzplály vnoci z8. na devátého května. „Kvůli těmto požárům jsme vyjížděli už osmnáctkrát. U některých výjezdů jsme zaznamenali i více zásahů,“ popsal mluvčí hasičů Ivo Mitáček. Hasiči ktěmto drobným požárům vyjíždějí prakticky denně. „Vůbec nás to netěší. Prakticky je jistota, že vnoci bude někde vMeziříčí nějaký kontejner hořet,“ posteskl si Mitáček. Stím, že na některých ulicích hoří kontejnery opakovaně. „Nejhorší byla noc zosmého na devátý květen, kdy vrůzných částech města vzplálo deset kontejnerů. Nádoby na odpady hořely na sídlištích stejně jako ve vilových čtvrtích,“ říká referent odpadového hospodářství meziříčské radnice Václav Ondřej. Většina kontejnerů zůstala doslova seškvařena, použít znich lze nanejvýš kovová kolečka. „Vypadá to na hru zapal kontejner a uteč! Je toho příliš mnoho na to, aby se jednalo o nešťastnou náhodu,“ podotkl mluvčí radnice Josef Beneš.

Celková škoda na majetku společností Technické služby (TS) a Eko Kom už přesáhla 70 tisíc korun. Jeden zpožárů skládky papírů u supermarketu Kaufland navíc přesáhl čtvrt milionu korun.

Především strážníci jsou proto ve střehu. „Společně sPolicií ČR budeme kontejnerovým hnízdům věnovat zvýšenou pozornost. Nemůžeme ale být současně všude,“ upozornil ředitel městské policie Petr Mikliš.

Planoucí nádoby působí vrásky na čele nejen strážníkům a pracovníkům radnice. „Jedna z obyvatelek Máchovy ulice požádala dokonce o přemístění kontejnerového hnízda dál od obydlí,“ potvrzuje Petra Němcová ze společnosti TS. Nádoby na odpady na této ulici totiž hořely už několikrát.