Podle nich je podezřelé, že se k tomuto kroku rozhodli krátce před koncem svého volebního období. Domnívají se, že to může být indicie k tomu, že radnice chce na místa dosadit spřízněné osoby.

„Je nepřijatelné takto vyvolávat napětí mezi řediteli a také mezi rodiči dětí. Školy a školky se mají hodnotit dlouhodobě a ke změně a konkurzu na nového ředitele či ředitelku má docházet tam, kde město není s konkrétními výsledky práce spokojené,“ míní zastupitel za Koalici pro otevřený Vsetín Michal Berg.

Rada Vsetína vyhlásila v únoru konkurzní řízení na pracovní místa těch ředitelů školských zařízení, kterým letos končí šestileté funkční období. Jedná se o ředitele a ředitelky mateřských škol Kobzáňova, Ohrada, Trávníky a Na Kopečku, také Základní školy Trávníky a střediska volného času (SVČ) Alcedo.

Vedení radnice již tenkrát uvedlo, že vyhlášení rekonkurzů neznamená, že by s prací dosavadních ředitelů nebyli spokojení. Za konkurzy podle nich stojí zákonné právo a snaha o objektivitu.

Koalice pro otevřený Vsetín ale upozorňuje, že přestože ředitelé odvádějí podle radnice dobrou práci, nyní se musejí bát o budoucnost. „Namísto diskuze o tom, co by konkrétně bylo potřeba v jejich práci zlepšovat, se musí obávat o své další fungování. Do konkurzu se mohou přihlásit jako kdokoliv jiný a nebudou nijak zvýhodnění," uvedl Berg.

Jako příklad zmínil mateřskou školu Na Kopečku, která se v listopadu stala nejlepší školkou v republice. „Nedává tedy vůbec smysl její ředitelku tři měsíce po tom odvolávat a nutit projít konkurzem,“ je přesvědčený Michal Berg. Ředitelka mateřinky Na Kopečku Helena Matošková se stejně jako většina ostatních ředitelů k situaci odmítla vyjádřit.

Starosta Vsetína Jiří Růžička ve své reakci uvedl, že radnice se pro konkurzy rozhodla zcela transparentně a věří, že povedou ke zlepšení práce. „Jakkoliv si práce ředitelů škol cením a vážím,“ podotkl.

Důvod, proč konkurzy vyhlásili pár měsíců před volbami, je podle něj jednoduchý. „Ředitelům končí mandát letos o letních prázdninách. Školský zákon ukládá, že výběrové řízení je nutné udělat v rozmezí tří až šesti měsíců právě před jeho skončením,“ vysvětlil starosta. Doplnil, že za rozhodnutím radnice není potřeba hledat žádné skryté úmysly.

„Je to obdobná situace, jako když se před volbami vyskytne nějaký problém a vedení má možnost jej buď řešit, nebo ne. Úplně stejně by někdo mohl říct, že pokud bychom konkurzy nevyhlásili, konáme v podjatosti a nějakém jiném zájmu,“ zdůraznil.

Spekulace o tom, že chce radnice dosadit do funkcí ředitelů spřízněné osoby, starosta odmítl. „Do výběrového řízení se mohou přihlásit stávající ředitelé i zájemci z řad veřejnosti. Hodnotit je bude výběrová komise, která je složená z nezávislých lidí,“ uzavřel starosta Růžička.