Pietním aktem u památníku obětem druhé světové války na kopci Holštýn si obyvatelé Valašského Meziříčí budou moci v úterý připomenout 62. výročí ukončení nejstrašnějšího konfliktu v dějinách lidstva. „Vzpomínková slavnost začne v devět hodin koncertem Dechové hudby města na náměstí. O půl hodiny později bude vypraven autobus, který účastníky dopraví na Helštýn. Pietní akt začne v deset,“ upřesnil Josef Beneš, mluvčí meziříčské radnice.

Hlavním oslavám bude předcházet vzpomínka, při níž dnes o půl desáté zástupci radnice a Českého svazu bojovníků za svobodu v předvečer osvobození města, položí věnec u pamětní desky na průčelí městské knihovny.

Už včera si připomněli osvobození svého města občané Vsetína. Početná skupina se dopoledne sešla na vsetínském hřbitově a poté několik desítek lidí také u památníku obětem války na náměstí Svobody. „Pamatuji si generála Klapálka, jak přijel na bílém koni a říkal, že na něm musí dojet až do Prahy. A skutečně dojel,“ zavzpomínal na den osvobození dvaaosmdesátiletý Bohumil Šťastný. Konec války si připomněli i ve Velkých Karlovicích. „U památníku u základní školy jsme za účasti starosty Velkých Karlovic, odbojářů a sto padesáti dětí položili kytici a zavzpomínali,“ uvedl Ladislav Vítek, předseda vsetínské organizace ČSBS.

To, že se válečné období přestává politizovat, vítají především pamětníci. „Mladé lidi už historie příliš nezajímá, a nás pamětníků ubývá. Je dobré, když si lidé připomenou, co se vlastně tenkrát událo,“ ocenil Jaroslav Vašek z Prostřední Bečvy, který pocítil hrůzy koncentračního tábora.