Vizuální smog je jedním ze zásadních témat, která městský architekt ve Valmezu řeší. Co se však pod tímto názvem vlastně skrývá? Ve veřejném prostoru je to hlavně agresivní reklama.

Ale také křiklavé barvy fasád, nadbytečné dopravní značení, zábradlí a podobně. „Jedná se o problém většiny českých měst. Valašské Meziříčí rozhodně není nějakou periferií na hranicích a díky vydařené rekonstrukci náměstí má skvěle nakročeno k řešení této otázky v centru," míní architekt Ondřej Chybík, který s kolegy pomáhá městu uskutečnit jeho záměry.

Mateřinka v meziříčském Podlesí září novotou. Povedenou proměnu si nejvíce užívají děti; březen 2023
Mateřinka v Podlesí září novotou, rekonstrukce spolkla 13 milionů

Jednání s majiteli budov a obchodníky však podle jeho slov ještě zaberou nějaký čas. "Jsem ale přesvědčený, že postupně se podaří sjednotit podobu reklam na náměstí tak, aby nepůsobila rušivým dojmem," říká architekt Chybík.

Odblokování pozemků v centru je další z priorit

Mezi další úkoly patří vyřešení majetkových vztahů v proluce v Masarykově ulici a odblokování tamních pozemků tak, aby zde radnice mohla uskutečnit své plány. "Tato plocha v centru města má pro nás velkou hodnotu a její další využití patří mezi naše priority," netají starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.

Staré papírové vývěsky na náměstí ve Valašském Meziříčí nahradily moderní informační kiosky; únor 2023
Papírovým vývěskám na meziříčském náměstí odzvonilo. O parte ale lidé nepřišli

Do budoucna by zde podle něj mohl vzniknout víceúčelový prostor s bydlením. "Mimo jiné také s odkazem na historii Krásna a jeho návsi, která v těchto místech byla před vybudováním průtahu městem," je přesvědčen starosta města.

Zámecké terasy je třeba zkultivovat a zpřístupnit lidem

Jedním z nových témat pro městského architekta je podoba teras pod zámkem Žerotínů směrem k Rožnovské Bečvě. „Rozhodně si zaslouží zkultivovat a zpřístupnit občanům i návštěvníkům," tvrdí místostarostka Valmezu Yvona Wojaczková.

Večer v centru města Valašské Meziříčí.
FOTO: Centrum Valašského Meziříčí zahalené noční oblohou. Podívejte se

Na místě je podle ní propojení zámecké terasy s druhým nádvořím a nové řešení tras pro pěší, které bude vnímat vyšlapané stezky. "V souvislosti s odbornou úpravou zeleně bychom chtěli zatraktivnit jedno z nejkrásnějších panoramat v našem městě," dodává Wojaczková.