Jejich úkolem je přijít s doporučením, zda a v jakém množství budou na území města povoleny výherní hrací přístroje.

O jejich návrhu poté rozhodnou zastupitelé.

Oslovení Rožnované by se případnému omezení hazardu ve městě nebránili. „Nevadilo by mi, kdyby herny úplně zrušili. Sám jsem automaty zkusil snad jen dvakrát v životě. Nevidím v nich žádný valný přínos,“ řekl Pavel Svoboda.

Podobného názoru je i další Rožnovanka Markéta Bělíková. „Nějaké omezení by klidně být mohlo, pokud na to město má páky. Vím, že jinde už to také udělali,“ míní obyvatelka města.

V Rožnově jsou v současné době téměř dvě desítky provozoven s výherními hracími přístroji. V nich majitelé nabízejí 24 výherních automatů a 132 videoloterijních terminálů.

Městské pokladně tato zařízení v loni přinesla 2,1 milionů korun. Od 1. ledna ale platí novela zákona o loterijních hrách. Po ní může město při zachování stávajícího stavu na automatech „vydělávat“ téměř patnáct milionů ročně. To je pro rozpočet Rožnova lákavé. I to bude jedno z hledisek, kterým se členové nové komise budou zaobírat.

Při sestavování speciální skupiny oslovilo vedení města všechny strany a sdružení mající své lidi v rožnovském zastupitelstvu. „Kromě klubu Věcí veřejných, které se rozhodly nenominovat žádného svého zástupce, delegovaly všechny strany jednoho svého člena. V komisi jsou také referenti městského úřadu, ředitel městské policie a provozovatelé výherních hracích přístrojů,“ přiblížil místostarosta města Alois Vychodil, který byl pověřen přípravou jednání komise.

Komise se poprvé sešla na počátku února a stanovila si společný postup při práci na novelizaci obecně závazné vyhlášky o výherních automatech z roku 2005, která už ve městě platí.

Stanovuje veřejně přístupná místa, na kterých jsou hrací přístroje zakázány.

Podle Karla Gardaše, který v komisi zastupuje sdružení Zdravý Rožnov, se počet závislých hráčů automatů v populaci pohybuje v rozmezí půl až dvě procenta. To v případě Rožnova odpovídá počtu nejvýše tři sta čtyřicet obyvatel města.

„Je tedy naprosto zřejmé, že k nějaké regulaci omezující negativní dopady hazardu na populaci musí dojít,“ uvedl Gardaš v prohlášení zveřejněném na facebookovém profilu sdružení Zdravý Rožnov.

Současná vyhláška totiž podle něj reguluje pouze výherní hrací přístroje, ale už ne videoloterijní terminály.

„Terminály se nám dostaly i do oblastí, které jsou vyhláškou přístrojům zapovězeny například blízké okolí škol a Masarykovo náměstí,“ napsal Gardaš.

O regulaci hazardu na území Rožnova se bude jednat na nejbližším zasedání zastupitelstva, které je naplánováno na příští úterý 28. února.