„Tento druh požárů je velmi častý. Lidé bohužel stav komínů stále podceňují,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Případů, kdy začaly hořet nahromaděné saze, je však daleko více. U těch méně závažných hasiči obvykle jen ochlazují komín nebo hlídají, aby se oheň nerozšířil. Po vyhoření sazí se totiž oheň většinou uhasí sám.

„Jen za posledních několik měsíců vím o pěti případech, kdy v Jablůnce a okolí chytly saze v komíně. Naštěstí k žádnému velkému požáru nedošlo,“ říká kominík Stanislav Hlinšťák z Jablůnky.

Odborníci apelují na lidi, kteří topí v kamnech, aby čištění nepodceňovali. Podle nich je totiž jen otázkou času, kdy se zanedbání vymstí.

„Lidé by měli podle normy volat kominíka i šestkrát do roka. To v případě, že topí tuhými palivy. U plynového vytápění by si měli nechat komín zkontrolovat čtyřikrát,“ říká kominík. On sám považuje za nutné minimu alespoň dvě kontroly ročně, někteří lidé totiž na údržbu komínů zapomínají úplně.

Odpovědnost dnes plně leží na majitelích domů. „Pamatuji, že dříve k nám chodil kominík pravidelně každý rok. Nosil nám kalendáře a měli jsme z něho radost. Teď jsem ho neviděla už léta,“ zavzpomínala Ludmila Příhodová z Halenkova.

Že tyto zvyklosti už dávno neplatí, si před časem neuvědomil Alois Maňák z Huslenek.„Saze v komínu se nahromadily a jednoho dne vzplály. Oheň šlehal vysoko nad komín, bylo to hrozné. Seběhli se i sousedi a všichni jsme se pořádně vylekali,“ popsal Maňák s tím, že od té doby na nikoho nečeká a raději si komín čistí pravidelně sám.