Jednačtyřicetiletý rodák z Valašska se kominickému řemeslu věnuje už dvacet čtyři let. Působí v celém Zlínském kraji.

Když před lety přišlo na volbu povolání, měl Stanislav Hlinšťák jasno. „I můj strýc byl kominík, toto řemeslo máme prostě v rodině. Rozhodl jsem se rodinnou tradici nepřetrhávat," vysvětluje, co jej přivedlo ke komínům na střechy domů.

Jako zřejmě každé řemeslo, i kominictví se postupem času mění. „Zmodernizovalo se. Dělají se nejrůznější úpravy komínu, vložkování, měří se tah komínů, stav spalinové cesty. To dříve nebývalo," hodnotí Stanislav Hlinšťák.

Na nedostatek práce si rozhodně stěžovat nemůže. Podle vlastních slov jí má dostatek po celý rok.

Nejvíce práce má na podzim

Tradičně jí navíc přibývá vždy na začátku topné sezony. „Každý majitel domu je povinen alespoň jednou do roka zavolat kominíka, který mu vystaví zprávu o provedení kontroly spalinové cesty," upozorňuje Stanislav Hlinšťák.

Zároveň přitom varuje před nejrůznějšími podvodníky. „Objevují se pořád. Češi jsou zkrátka koumaví a stále zkoušejí, jak co nejjednodušeji vydělat peníze," říká zkušený řemeslník.

Špatně vyčištěný komín je rizikem

Neodborně vyčištěný či zkontrolovaný komín však může znamenat velké riziko. Mimo možné riziko požáru s sebou nese i nebezpečí, že v případě vzniklé škody přijde majitel domu zkrátka. „Pro pojišťovnu totiž nemá papír vystavený falešným kominíkem naprosto žádnou váhu," varuje Stanislav Hlinšťák.

A jak je to se štěstím, které kominíci údajně nosí? Podle Stanislava Hlinšťáka je toto přesvědčení mezi lidmi stále živé. Není výjimkou, když si na něj na ulici chce někdo sáhnout, aby trochu toho kominického štěstí přenesl i na sebe. „Dělají to děti i dospělí. Všichni. Děje se to pořád," usmívá se Stanislav Hlinšťák.