Osud snad nejznámější zděchovské stavby není ale lhostejný jen místním. Obavu vyjadřují i turisté, pro něž byla koliba vyhledávanou zastávkou při jejich toulkách Horním Vsackem. „Celou zimu se tu nic nedělo. Když to nebylo na běžky, chodili jsme tu i pěšky. Obávám se, aby kolibu nepostihl osud mnoha jiných staveb, o které přestal být zájem," posteskl si Josef Karlík ze Vsetína.

Koliba byla zavřena v listopadu loňského roku. „Za poslední roky se tu vystřídala spousta nájemců," prozradil předseda zájmové organizace AVZO (pozn. red. bývalý Svazarm) Bohuslav Hajdík, která kolibu vlastní. S většinou z nich prý ale dobré zkušenosti neměli. A tak se rozhodli, že dál objekt provozovat nebudou a nabídnou jej k prodeji vesnici.

„Stavba byla totiž postavena v Akci Z. Podílelo se na ni několik tehdejších zájmových organizací a spolků. Myslíme si proto, že je správné nabídnou prodej obci jako první," dodal Hajdík. Podle něj v současné době probíhá zpracování ceny. „Stavení totiž podle našich stanov můžeme prodat jen za cenu stanovenou soudním znalcem," poznamenal předseda.

Oblíbená koliba ve Zděchově už zase zeje prázdnotou. Starosta ji plánuje přestavět

Názory na odkup koliby se mezi zastupiteli i obyvateli různí. „Obec si odkupem zadělá na problémy. To neznamená jen kolibu mít, ale taky o ni pečovat," řekla Zděchovanka Marie Zlámalová.

Další nápad podporují. „Domnívám se, že koliba může napomoci například k rozvoji cestovního ruchu. Pokud se radnici podaří zpracovat a hlavně pak do života uvést rozumný záměr, bude to ku prospěchu," svěřil se se svým názorem zase Pavel Orság.

Názorová rozdílnost panuje v tomto směru i mezi zastupiteli. Tvrdí to starosta obce Tomáš Kocourek. Ten však věří, že všechno nakonec dobře dopadne. „Vzniknout by tu mohl například stylový valašský šenk a stylové valašské pokoje. Navíc je to v obci jediná místnost, kde se může najednou sejít více lidí. Vhodné a rozumné využití bychom jistě našli," řekl starosta Kocourek. Na jednom se ale vzácně shodují všichni Zděchované. „Bylo by chybou, kdyby koliba zůstala prázdná a nevyužitá i přes letní sezonu. Bylo by chybou, kdyby musela být koliba pro svou sešlost nakonec stržena," říkají jednohlasně.