Nabídku k dodatečnému podepsání dostali od vedení Agrofertu, pod který chemička spadá, na jednání, jež se uskutečnilo uplynulé pondělí. Přestože připojení podpisu odmítli a nadále prohlašují, že byl dokument uzavřený v rozporu se zákonem, na soud se pravděpodobně obracet nebudou. Smlouva v tomto případě zůstane v platnosti.

„Svůj podpis jsme ke smlouvě nepřipojili, protože nesouhlasíme s jejím zněním, konkrétně s osmiprocentním zvýšením tarifních mezd. Byli bychom ochotní podepsat minimálně desetiprocentní růst,“ vysvětlil místopředseda OS Kovo Libor Dvořák.

Odboráři z Kova sice zaměstnavateli sdělili, že smlouva je kdykoliv právně napadnutelná, k tomuto kroku se ale podle Dvořáka nechystají. „Jedná se o kolektivní smlouvu na rok 2018 a už teď je polovina roku pryč. Řešit věc prostřednictvím soudu by vzhledem k délce řízení už pravděpodobně nemělo smysl,“ objasnil místopředseda.

Kolektivní smlouvu podepsali zástupci druhého odborového svazu působícího v chemičce - OS Echo a vedení Dezy na schůzce, která se uskutečnila 31. května. Jednání se měli zúčastnit i zástupci OS Kovo, tomu ale měl OS Echo zabránit tím, že Kovu nepravdivě sdělilo, že se schůze ruší.

OS Echo, který působí ve firmách zabývajících se chemickou výrobou, své jednání zdůvodnil mimo jiné skutečností, že OS Kovo nemá právo působit v chemickém průmyslu. To zástupci Kova okamžitě odmítli. V návaznosti na to domluvili již zmíněné jednání, na kterém mimo jiné požadovali, aby jim Agrofert sdělil svůj postoj.

„Předseda představenstva pan Průša deklaroval, že vedení Dezy nezpochybňuje naši působnost v podniku a akceptuje naše práva zastupovat zaměstnance chemičky,“ sdělil místopředseda OS Kovo Libor Dvořák. Tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka nicméně uvedl, že toto tvrzení není tak jednoznačné. „Požadavek OS Kovo, abychom potrdili, že akceptujeme jejich působení v Deze, nás překvapil. Přislíbili jsme, že své stanovisko sdělíme nejpozději do pondělí příštího týdne,“ vyjádřil se Hanzelka a podotkl, že co se týče kolektivní smlouvy, považují ji za uzavřenou a platnou.

OS Kovo se začátkem týdne sešel také se zástupci OS Echo. Podle místopředsedy OS Kovo si aktuální situaci vyjasnili a dohodli se na další spolupráci.