Nyní má osud soutěžního stromu ve svých rukách veřejnost. Zájemci mohou hlasovat až do desátého října například prostřednictvím hlasovacích archů. „Archy jsou k dispozici v informačním centru v Pulčíně, na obecním úřade a na poště ve Francově Lhotě. Každý si jej také za poplatek šedesát korun může stáhnout z internetových stránek www.stromzivota.cz," připomněla starostka Francovy Lhoty Kateřina Trochtová. Dodala, že na hlasovacích arších je v tuto chvíli připraveno k odeslání asi sto dvacet podpisů.

Druhou možností, jak Kobzovu lípu podpořit, je zaslání dárcovské DMS ve tvaru DMS STROM10 na telefonní číslo 87 777. Cena jedné takové zprávy je 30 korun, většina z této částky však putuje do veřejné sbírky na podporu výsadby a ochrany stromů u nás.

Kobzovu lípu poslali do celorepublikového klání celkem třemi sty padesáti jedním hlasem čtenáři Valašského deníku už v květnu. Anketu o strom s nejzajímavějším příběhem vyhrála právě lípa, která ve Francově Lhotě roste už zhruba půl tisíciletí.

Pověst vypráví, že ji v roce 1530 spolu s dalšími třemi lípami nechal zasadit Tristan Franc z Háje na paměť přejmenování Zbelovy Lhoty na Francovu Lhotu. Lípy rostly ve čtyřech koutech vsi, postupně uschly a zbyla jediná, která získala jméno Kobzova podle majitelů zdejšího gruntu.