Lidovci, kteří ve volbách ve Vsetíně zvítězili, dál jednají o vládě s ANO. Nabídli spolupráci také ČSSD. Potvrdil to lídr KDU-ČSL a lidovecký kandidát na starostu města Jiří Čunek.

ČSSD navíc navrhuje, aby koalice byla širší a zahrnovala i zástupce ODS a TOP 09. Podle lídra sociálních demokratů Dalibora Sedláčka se další jednání odehraje ve čtvrtek.

Koalice pro otevřený Vsetín (KPOV) vznikla spojením Strany zelených, pirátské strany a Vsetínského fóra. Ve volbách získala téměř 13 procent hlasů voličů, což jí vyneslo tři zastupitelské mandáty. Přesto se na vládnutí ve městě podílet nebude. „Možné varianty velké koalice za účasti čtyř nebo více stran nám nedávají záruku, že prosadíme to, co od nás voliči očekávají," vysvětlil lídr KPOV Michal Berg. Rozhodlo podle něj jednání s KDU-ČSL, kdy se nepodařilo najít shodu na programových prioritách. „Oceňujeme, že nám pan Čunek dal nabídku na spolupráci ve vedení města. Nicméně nemáme dojem, že by Jiří Čunek byl schopen vést město jiným způsobem, než který jsme dříve kritizovali," uvedl Michal Berg, který v Koalici zastupuje Stranu zelených.

KPOV je přesvědčena, že výraznou část svého programu, zejména z oblasti otevřenosti, lze prosadit i jinak než jen účastí v radě za každou cenu. Své priority chce Koalice prosazovat prací v zastupitelstvu a také komisích a výborech. Hodlá také zveřejňovat dokumenty a informace, ke kterým se zde dostane. „Pokud je nebude zveřejňovat radnice, budeme to dělat my. V tom vidíme náš zásadní úkol, protože Vsetín v otevřenosti za jinými městy výrazně zaostává," zdůraznil Petr Tkadlec, šéf vsetínských pirátů a kandidát za KPOV. Je ale otázkou, do kolika komisí a výborů se ale zástupci KPOV po svém dobrovolném odchodu do opozice dostanou. Zástupci KPOV budou také po ostatních zastupitelích vyžadovat majetková přiznání, ve kterých sepíší svůj majetek ke dni vstupu do funkce. Svá také zveřejní. S tím nemá problém lidovec Jiří Čunek. „Jako senátor podávám majetková přiznání už hodně dlouho. Nevadí mi to," řekl lídr křesťanských demokratů. Potvrdil, že KDU skutečně nabídla KPOV spolupráci. „Líbilo se nám, že mají nápady a chuť. A zdálo se, že by neměl být ve spolupráci problém," řekl Jiří Čunek.

Neshody ale panovaly v názoru na další členy koalice. KPOV podle Čunka nechtěla ANO a naopak prosazovala širokou koalici i s bývalými koaličními stranami.

„Řekli jsme, že se nám to nezdá vhodné," uvedl Čunek. Dodal, že se obě strany rozcházejí také v přístupu k Romům či homosexuálům.

Lidovci tedy nyní jednají zejména s ČSSD. Ani sociálním demokratům nevadí zmiňovaná majetková přiznání. „Jako radní podávám přiznání každý rok tajemníkovi města. Nemám problém se zveřejněním. Společnost musí být otevřená," uvedl lídr ČSSD Dalibor Sedláček.

Ve volbách druzí nejsilnější sociální demokraté počítají v koalici s KDU-ČSL, hnutím ANO a sdružením Starostové a nezávislí. „Je zde ještě druhá varianta širší koalice, do níž by patřila také ODS a TOP 09," připomněl Dalibor Sedláček.

Varianta široké koalice se ale nejeví jako příliš pravděpodobná. Lídr hnutí ANO ve Vsetíně Jaromír Kudlík už v závěru minulého týdne uvedl, že s ODS ani TOP 09 v jednáních nepočítá. A široká koalice se nezdá ani lidovcům a Jiřímu Čunkovi. Většina stran nadále odmítá také otevřenou spolupráci s KSČM.