Do uvolněných prostor se počátkem března přestěhuje Cestovní kancelář Vsacan tour. „Je to velká škoda. Je to tradiční knihkupectví. Někdo by měl pokračovat. Podobných míst v okolí mnoho není," posteskl si při pohledu do prázdné prodejny Libor Fiala ze Vsetína, který patřil k pravidelným návštěvníkům a zákazníkům.

Historie Knihkupectví Dalibora Maliny ve Vsetíně se začala psát v roce 1991. Nejprve sídlilo v Bečvě, po třech letech ale přesídlilo na Dolní náměstí. Později k němu přibyla i výstavní Galerie v poschodí.

Z knihkupectví se stalo nefalšované centrum kulturního dění. Trefně je charakterizoval básník a držitel státní ceny za literaturu Petr Hruška při své poslední listopadové návštěvě. Řekl, že se ve Vsetíně vytvořilo místo, kolem kterého se sdružovali lidé. Mladí lidé, kteří měli vztah k literatuře. „To bylo vždycky mým snem. Udělat knihkupectví, které nebude jenom knížky prodávat, ale které bude literaturu také popularizovat a propagovat," vzpomněl nakladatel a majitel končícího knihkupectví Dalibor Malina. Od tohoto záměru se také odvíjela nabídka knih, která mimo literatury zábavné, kladla důraz i na regionální autory či současnou poezii.

Rostoucí režijní náklady, skokový nárůst DPH, který zdražil knihy a klesající koupěschopnost lidí nejen ve Vsetíně, ale poslal po třiadvaceti letech knihkupectví ke dnu.

„Pro mne je to osobní věc. V poslední době jsem tady chodil často a pravidelně," netajil vsetínský fotograf Robert Goláň, který jen nedávno právě ve spolupráci s Daliborem Malinou vydal knihu fotografií a v Galerii v poschodí rovněž dříve vystavoval. „Není to jen knihkupectví. Je to místo, o kterém už člověk podvědomě ví. Ví, že se tady může kdykoliv zastavit, pozdravit známé, nadechnout se k cestě dál. Po tomto místě nyní zůstane pocitové prázdno," mínil Robert Goláň.

Jako ochuzení kultury ve Vsetíně vnímá konec knihkupectví Pavel Kotrla, šéfredaktor uznávaného literárního čtvrtletníku Texty, který začal vycházet právě v Knihkupectví Malina. „Knihy podobného zaměření nikde v okolí neseženete. Nejblíže možná až ve Zlíně či Kroměříži," poznamenal Pavel Kotrla. Dodal ale, že časopis Texty bude vycházet dál, navzdory zániku knihkupectví.

Obchod Dalibora Maliny vystřídá Cestovní kancelář Vsacan tour, která dosud sídlí ve vsetínské Smetanově ulici. Její majitel Libor Bureš prozradil, že byl dohodnut termín předání místa na 1. března. „Bylo to po seriózní dohodě tří stran. Tedy majitele budovy, mne a pana doktora Maliny, s nímž jsme dobří přátelé, a já ctím činnost, kterou dělá," uvedl Libor Bureš.

Ještě v první polovině března bude cestovní kancelář fungovat dále ve Smetanově ulici. „V nových prostorách nejprve musíme vymalovat a nastěhovat sem nábytek," vysvětlil Libor Bureš.

Stopa po Knihkupectví Malina však alespoň částečně zůstane na náměstí patrná. Právě díky Galerii v poschodí. „Na můj návrh zůstane zachována. To mohu garantovat. Chci, aby zde dál byly výstavy. Každý měsíc jedna," řekl Libor Bureš. První výstavu budou moci lidé navštívit v červnu. Své snímky budou v Galerii v poschodí prezentovat členové vsetínského Fotoklubu.