„V této podobě jej děláme poprvé. Byla by škoda knihy jen vyhodit,“ prozradila knihovnice ze Zubří Eliška Bartošíková, která zájemcům při koupi četby radí.
Vybírat jednotlivé svazky si tak chodili lidé už od pondělního rána. „Pro velký zájem jsme prodloužili otvírací dobu i na sobotu,“ upozornila knihovnice Lenka Cabáková.
Knihovny se zbavují hlavně titulů, o které nejeví čtenáři dlouhodobě zájem nebo jsou už hodně opotřebené. V evidenci vyřazených často končí i knihy, které vyšly v aktualizovaném vydání. „Na druhou stranu k nám občas přijdou čtenáři, kteří od nás chtějí nevyřazenou opotřebenou knihu koupit. Nabízejí nám za ni novou,“ prozradila Cabáková.
Ročně tak knihovna v Zubří vyřadí kolem osmi set titulů. Přibližně stejný počet pak pracovníci knihovny během roku nakoupí. „Sleduji pravidelně žebříky prodávaných titulů a novinek. Řídím se i podle toho, co zajímá naše čtenáře,“ doplnila Cabáková.
Mezi nakoupenými knihami je kromě beletrie i naučná literatura. O tu však zájem v Zubří v předchozím roce poklesl. Popularita beletrie však zůstává stejná. „Dámy často chtějí příběhy napsané podle skutečné události. V současnosti se hodně půjčuje například Květ pouště,“ upřesnila Cabáková.
Tři až pět tisíc titulů vyřadí každoročně pracovníci vsetínské knihovny.
„Nemá smysl je v takovém rozsahu skladovat. Uchovávat se snažíme hlavně regionální četbu,“ vysvětlila ředitelka vsetínské knihovny Helena Gajdušková.
Podle ní je masová forma prodeje nepotřebných knih výhodnější, než kdyby se tituly prodávaly jednotlivě během roku. „Bylo by to administrativně náročné,“ vysvětluje Gajdušková.
Knihy, které při výprodeji na pultech zůstanou, nakonec končí ve sběru.
Ne všech svazků, které jsou vedeny ve vyřazené literatuře se však knihovny zbavit chtějí. „Jsou mezi nimi i ty, které čtenáři už nevrátili. „V některých případech je vymáháme soudně,“ sdělila Gajdušková.
Na každoroční bazar vsetínské knihovny si už někteří její čtenáři zvykli. Pro knihovnu nepotřebný materiál tak může naopak jiné potěšit. „Minule jsem to nestihla, ale jinak tam nakupuji,“ prozradila například čtenářka Barbora Nedzynska ze Vsetína.
Pracovníci Městské knihovny ve Valašském Meziříčí zvolili jiný způsob prodeje. Vyřazené knihy si tam mohou zájemci totiž koupit celoročně. „Navíc se snažíme nepotřebné knihy nabízet i jiným knihovnám. Zájem z jejich strany je však minimální,“ dodala zástupkyně ředitelky meziříčské knihovny Pavla Holmanová.