Jana Sojová, její vedoucí, je do své práce opravdu zapálená, což ocenila i odborná komise, která nominované knihovny hodnotila.

Komise posuzovala nejen práci knihovníků, ale i řadu aspektů, jako složení knihovního fondu, vzhled knihovny, odborný přístup, schopnost držet krok s moderními informačními technologiemi a také nápaditost při pořádání kulturních akcí.

A to vše splňuje knihovna ve Štítné na jedničku. Hlavně díky své knihovnici, která je velmi činorodá. Vedle své práce také dělá místní kronikářku, čtyřikrát ročně vydává zpravodaj a vede minimuzeum Gabry a Málinky, do kterého si najdou cestu i turisté z Luhačovic a okolí.

„Když jsem přišla do knihovny v roce 2016, zrovna se přestěhovala do nových prostor, vyměnily se regály pro knihy, spousta starých nečtených knih se vyřadila a místo nich se pořídily a neustále pořizují nové,“ popisuje své začátky Sojová.

Kolik máte čtenářů?

Průkazku má 320 zdejších obyvatel, ale čtenářů máme mnohem více. Často se stává, že na jednu průkazku chodí celá rodina. Zhruba 160 z registrovaných jsou děti, za což jsem v dnešní době digitalizace moc ráda. Děti sem často naučí chodit maminky nebo babičky, takže nám vychovávají novou generaci čtenářů.

Daří se vám do knihovny dostávat nové milovníky knih?

Obecně všechny knihovny trpí odlivem čtenářů. U nás to není ale tak hrozné. Snažíme se jim vyjít vstříc, pořádáme spousty akcí – ať už pro nejmenší děti, kdy k nám chodí v rámci školek, později je pak jako školáky pasujeme na čtenáře. Jsme zapojeni do celonárodního projektu Kniha pro prvňáčka. Spolupracujeme s družinou, která k nám jednou měsíčně chodí. A spousta dětí se naučila knihovnu navštěvovat, když například čekají po škole na autobus. Nabízíme jim internet, bezplatnou wifi nebo třeba možnost tisku referátů.

A co naopak ti starší čtenáři?

Kromě spousty besed, které u nás pořádáme, teď aktuálně připravujeme jednu historickou. Velmi se nám osvědčil i osobní dovoz knih. Máme tady spoustu starých babiček, které už prostě do knihovny nedojdou. Stále ale chtějí být duchem aktivní, zavolají a já jim knihy nachystám. Buďto jim je dovezu sama, nebo je vyzvedne někdo z rodiny. Jsme malá vesnička, známe se tady téměř všichni osobně, takže už přesně vím, které babičce nachystat detektivku a které naopak historický román. To se nám osvědčilo i v době covidu-19.

Povídejte….

Fungovalo nám tady výdejové okénko, čtenáři si zavolali, napsali do rezervačního systému nebo na facebook, já jim knihy nachystala a oni si je jen vyzvedli. V té době jsem se vlastně vůbec nezastavila, byla jsem neustále na telefonu a jen jsem chystala a chystala knihy. Paradoxně lidé měli víc času číst.

Kolik knih máte v inventáři?

V policích je uspořádáno přes 13 tisíc svazků knih, časopisů, turistických průvodců nebo slovníků. Když jsem se nedávno dívala na padesátku nejčtenějších knih za rok 2021, tak nám chybí pouze dva tituly. Jsme také regionální knihovna, což znamená, že pod nás spadají další čtyři knihovny – v Šanově, Jestřabí, Kochavci a Rokytnici i naše pobočka v Popově. Pomáháme jim vybírat knihy, konzultují s námi své problémy, zajišťujeme jim metodiku.

Co pro vás ocenění knihovna roku znamená?

Je to ocenění mé práce a důkaz toho, že kvalitní a moderní knihovna může fungovat i tady na vesnici.