Dům s číslem popisným 45 v jižním rohu Masarykova náměstí by se měl stát povinnou zastávkou všech turistů přijíždějícím do Nového Jičína a nejen těch. V rámci projektu nazvaného Nový Jičín – město klobouků zde vzniklo interaktivní centrum. „Dům je po přestavbě zcela bezbariérový. Vybudování návštěvnického centra stálo 9,8 milionu korun. 92,5 procenta uhradí dotace z Evropské unie,“ informovala mluvčí novojičínské radnice Marie Machková. Oproti původním předpokladům se slavnostní otevření o několik týdnů opozdilo, a proč tomu tak bylo, vysvětlil starosta Břetislav Gelnar: „Měsíční zpoždění bylo způsobené tím, že je to v historických prostorách a projektant tak nemohl předpokládat všechny úpravy v průběhu rekonstrukce,“ řekl.

Na vzniku centra město úzce spolupracovalo s Muzeem Novojičínska a především se společností Tonak. „Nový Jičín a klobouky, to je tradice, to jsou spojené nádoby,“ zmínil Dalibor Andree, ředitel Tonak, společnosti, která v současné době vyváží své zboží do více jak padesáti zemí světa a řadí se mezi špičku ve svém oboru. „Dodali jsme jednak vzorky strojů, které jsou funkční a využívají se normálně při kloboučnické výrobě. Dodali jsme taky vzorky králičích kůží, jako základního surového materiálu, vzorky kloboučnické srsti, kloboukové hmoty, surových polotovarů a konečných polotovarů a samozřejmě veškeré zdobení,“ rozvedl Andree.

Lidé tak pod jednou střechou v centru města zjistí, jak vzniká klobouk od počátečních operací až po finální výrobek. „Hodně lidí neví, z čeho ten klobouk doopravdy je, jak se dělá. Než se klobouk vyrobí, trvá to zhruba šest týdnů ale i dva měsíce. Výroba je velmi unikátní a je unikátní i v tom, že na rozdíl od mnoha současných výrobků, ten výrobek dělají lidé,“ dodal ředitel Tonaku.

V suterénu návštěvnického centra se nachází informační centru, jsou zde přichystány prostory pro kloboučnickou kavárnu a nechybí ani reprezentativní prodejna výrobků Tonak. „Nový Jičín bude mít na náměstí podnikovou továrnu společnosti Tonak, což se v historii tohoto města nikdy nepodařilo,“ připomněla na slavnostním zahájení Sylva Dvořáčková, ředitelka Muzea Novojičínska.

Horní patro paří celé nejrůznějším pokrývkám hlavy a všemu co se týká jejich výroby. Nechybí výrobní stroje, či promítací boxy, ve kterých návštěvník získá představu o technologii výroby. „Velmi atraktivní je i zkoušírna klobouků, kde si návštěvníci mohou libovolně vybírat z mnoha druhů ten, který jim nejvíce sluší. Zároveň si budou moci v digitální zkoušírně pořídit svou fotografii v klobouku a odeslat si ji do emailové pošty,“ sdělila mluvčí města. Na své si přijdou také kreativní lidé, jež si mohou v ateliéru sami nazdobit miniaturní klobouček a odnést si ho jako suvenýr domů.