Ve cvičných kuchyních valašskomeziříčské Integrované střední školy – Centra odborné přípravy vládl od brzkého rána čilý ruch. Jedenáct dvojic z Česka a Slovenska, letos výhradně chlapeckých, se pustilo do krájení, zdobení a aranžování svých výrobků.

Od pracovních stolů stoupala vůně tlačenek, játrových paštik, grilujících se klobás a regionálních dobrot, které jako jediné si budoucí řezníci mohli do soutěže přinést hotové.

„Připravili jsme vykostěné kuře plněné sekanou s ořechy, medvědím česnekem a rozinkami,“ pochlubil se Dominik Martinka z pořádající školy. „Namísto rozinek tam měly být sušené švestky, ale všechny jsme spotřebovali na nesoutěžní panenskou svíčkovou,“ přiznal učitel odborného výcviku Tomáš Jareš.

Na prostřených stolech se vyjímaly také šunka ve tvaru kňouří hlavy, šunková mozaika s nádivkou z kukuřice a fazolek nebo vepřová pečeně, ze které se na řezu usmíval smajlík z čertovské klobásy, loveckého salámu a paprikové směsi.

A protože i na vzhledu hodně záleží, masné výrobky zdobila krájená a vyřezávaná zelenina.

Srnčí paroží, pivní korbel, mlýnek na maso nebo stojan s noži zase tabulím dodávaly nádech myslivecké hostiny či venkovské zabijačky.

„Jsem příjemně překvapený. Všechna družstva bez výjimky odvedla dobrou práci. A že občas něco nedosolili? V porovnání s řemeslně zvládnutými výrobky jsou to drobnosti,“ zhodnotil dvoudenní snažení mladých řezníků Pavel Čabov z masokombinátu MP Krásno. Předseda soutěžní poroty a starosta hostitelského města šel ve chvále ještě dále.

„Bez jakékoli bázně by mohli své umění předvést na gastronomické akci, jaké pořádají třeba v hotelu Horal ve Velkých Karlovicích,“ je přesvědčen Robert Stržínek.

Členem poroty byl rovněž televizní „kluk v akci“ Ondřej Slanina, jenž zde načerpal náměty pro vlastní práci.

„Jsou tady věci, které mě inspirují, zvláště v regionálních výrobcích,“ připustil známý kuchař, podle něhož soutěže jsou to nejlepší, co mohou budoucí řezníci ve školním věku dělat.

„Každé řemeslo je nutné si odmakat. Uvědomit si, že ani po škole člověk nic neumí a musí se teprve vypracovat,“ vzkazuje Slanina případným následovníkům.

AUTOR: Josef Beneš