Na vlastní kůži si boreliózu prožil valašský písničkář Dušan Ostrčil, zvaný Goša.

„Spali jsme v Karlovicích dvě noci pod širákem. Pak jsem si všiml na noze červeného fleku s bílým středem. Začalo to svědit a rozlezlo se to na celou nohu. Bylo mi zle a nemohl jsem chodit, až jsem skončil v nemocnici,“ popsal nepříjemné zážitky.

Infekční onemocnění zasáhlo jeho srdce.

„Někomu to sedne na ledviny, já jsem chytil zánět srdečního svalu. Ve špitálu jsem ležel přes měsíc,“ doplnil písničkář Goša, který svou příhodu po návratu z nemocnice zhudebnil.

V písničce Jak jsem málem pošel, v refrénu zpívá: Komáři, klíšťata pičurky, nakažené lesní figurky.

Rizikovými místy zvýšeného výskytu klíšťat jsou listnaté a smíšené lesy, hlavně jejich okraje zarostlé křovinami a rostlinnou vegetací, okraje polních a lesních cest a břehy vodních toků a ploch. S klíšťaty musíme počítat i v parcích a zahradách.

Klíšťová encefalitida je další z nemocí, kterou parazit přenáší.

„Opakované případy onemocnění evidujeme v Huslenkách, Liptálu a Kateřinicích. Každý rok přibydou onemocnění z oblastí, kde jsme je ještě nezaznamenali,“ uvedla ředitelka odboru protiepidemického, Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Jana Hošková.

Proti borelióze se nedá očkovat, na encefalitidu vakcína existuje. Proočkovanost je ale nízká, podle Hoškové jedna z nejnižších v Evropě. Přesné údaje nemají hygienici k dispozici, protože očkování provádí praktičtí doktoři a očkovací centra.

„Odhadujeme, že je to kolem deseti procent. Pro srovnání, například v Rakousku je to devadesát procent,“ doplnila Hošková.

Očkování je nejúčinnější ochrana proti onemocnění klíšťovou encefalitidou. Při vycházkách do přírody je dobré se chránit i preventivně. Používat světlé oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi a uzavřenou obuv.

Po návratu je nutná důkladná prohlídka ještě ten den, ale i následný.

Klíště je nutné co nejrychleji odstranit a místo přisátí řádně vydezinfikovat.

„Zásadně klíšťaty netočte! Ústrojí, kterým se klíště drží, nemá tvar závitu. Při otáčení můžete odtrhnout přední části klíštěte, která zůstane v kůži napadeného. Správný pohyb k odstranění klíštěte je kývavý,“ uzavřela Jana Hošková.

V roce 2015 onemocnělo klíšťovou meningoencefalitidou ve Zlínském kraji 19 osob, v roce 2016 to bylo 30 nemocných. Vloni evidovala Krajská hygienická stanice Zlínského kraje 23 onemocnění. Týž rok zaznamenali závažný průběh onemocnění, po kterém zemřela žena. Nikdo z nemocných nebyl proti této nákaze očkovaný.