V loňském roce 
117 nakažených

Epidemiologové už letos na Valašsku hlásí devět nakažených lymskou boreliózou. V celém Zlínském kraji napočítali ke konci minulého týdne osmadvacet nemocných.

Sezona přitom teprve začíná. „V uplynulém roce dostalo lymskou boreliózu sto sedmnáct obyvatel Valašska. V celém Zlínském kraji se nakazilo čtyři sta třicet dva lidí," uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Hana Tkadlecová.

Onemocnění lymskou boreliózou probíhá ve dvou fázích. Nejprve se na kůži objeví typická, pomalu se šířící červená skvrna, která se nachází v místě, kde bylo klíště přisáto.

Postupně se objevují chřipkové příznaky. „Časté jsou bolesti hlavy, poruchy citlivosti. Nemoc postihuje také kloubní a kardiovaskulární systém," upozornila Hana Tkadlecová.

O poznání příznivější je zatím situace u klíšťové encefalitidy. Ročně jí sice onemocní méně lidí, její průběh i následky ale bývají závažnější. „Na Vsetínsku jsme letos zatím klíšťovou encefalitidu zaznamenali před několika dny u jednoho člověka," řekla vedoucí protiepidemického odboru.

Na Valašsku se loni nakazilo klíšťovou encefalitidou pět lidí. A v celém kraji jich lékaři napočítali šestnáct.

Příznaky onemocnění mohou připomínat lehkou chřipku. Nejdříve se objevují bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolesti svalů a kloubů. Po několika dnech obtíže samy odezní. Poté zpravidla následují dva týdny bez příznaků. Další fáze se uvede nástupem krutých bolestí hlavy, které jsou provázeny horečkami.

Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku, poruchy paměti a dezorientace. „Manžel mě zavezl do nemocnice. Mluvila jsem z cesty," svěřila se se svými loňskými zkušenostmi z nakažení klíštětem dvaapadesátiletá Ludmila Románková z Rožnova pod Radhoštěm.

Na infekčním oddělení tehdy ležela tři týdny. „Naštěstí nemám žádné trvalé následky. Ale byl tam se mnou pán, kterému částečně ochrnula horní polovina těla," vzpomíná.

Epidemiologové připomínají, že by lidé měli do přírody vyrážet pouze s ochranným repelentem. Dobré je neprolézat křovinami a nesedat si ani nelehat v trávě. Samozřejmostí jsou dlouhé nohavice a rukávy i uzavřená obuv.