Z tohoto počtu v okresu Vsetín onemocnělo 44 pacientů lymeskou boreliózou a jeden klíšťovou meningoencefalitidou.

„Klíšťatům se vlivem tepla daří a posouvají se i do výše položených oblastí. Nejvíce se jich vyskytuje na přelomu května a června, ale i v září,“ popisuje ředitelka protiepidemického odboru KHS Jana Hošková. Počty nemocných se podle ní v posledních letech stále zvyšují.

Mezi nejčastější onemocnění přenášené klíšťaty patří lymeská borelióza. Z vyšetření více než dvanácti tisíc klíšťat zaslaných do laboratoře Protean vyplývá, že ve Zlínském kraji až deset procent klíšťat přenáší borelie. Klíšťovou encefalitidou jsou však klíšťata v našem regionu nakažena nejméně ze všech krajů.

Člověk se nemusí hned bát, pokud nalezne po klíštěti flek.

„Flíček, který se objeví ihned po vytáhnutí klíštěte, je lokální reakce, která zpravidla zmizí do několika dnů. Někteří jedinci mohou mít flek i týden,“ tvrdí vedoucí laboratoře klíště.cz Miroslava Burýšková.

„Pokud se flek začne zvětšovat nebo se typicky objeví až po několika dnech po kousnutí klíštětem, je nutné vyhledat lékaře a provést testy na boreliózu,“ dodává.

Flek se nemusí každému udělat hned, nebo se nemusí objevit vůbec.

„Jestliže člověk přijde z procházky a vytáhne klíště, které je přisáté hodinu, šance na přenos infekčních onemocnění je velmi malá. Pokud ale neví, jak dlouho bylo klíště přisáté, je lepší navštívit odborníka,“ radí Burýšková.

Klíšťata mohou přenášet více než jedno závažné onemocnění. Jedním z nich je i nově objevená neoehrlichióza, která napadá cévní výstelku.

„Je velmi těžké toto onemocnění rozpoznat, jelikož jej vědci objevili teprve nedávno. Zákeřnost neoehrlichiózy spočívá v tom, že narušuje oběhový systém, způsobuje vysoké horečky a bolesti svalů a kloubů. Navíc se může lehce zaměnit s cévními chorobami,“ míní Burýšková.

AKTUÁLNĚ JE RIZIKO NAPADENÍ KLÍŠTĚTEM VELKÉ

Podle předpovědi aktivity klíšťat Českého hydrometeorologického ústavu je v těchto týdnech velké riziko napadení klíštětem. Lidé se mají vyhýbat křovinám a bylinným porostům na okraji lesa, okrajům vodních toků a listnatým houštinám.

„Po návratu z přírody je důležité se důkladně prohlédnout. Klíště je nutné co nejrychleji odstranit a místo přisátí řádně vydezinfikovat, aby se snížilo riziko přenosu onemocnění,“ radí doktorka Vlasta Fojtíková.

Heda Greplová