"Přijíždíme k dětem, které se do krajského města nedostanou,“ řekla manažerka festivalu Helena Hudečková s tím, že biograf na kolejích uplynulý týden promítal také ve Valašském Meziříčí a Rožnově pod Radhoštěm. Začátkem května zastaví v Horní Lidči.

Děti mohly vidět zhruba dvacet snímků, převážně animovaných pohádek. Například O loupežníku Rumcajsovi nebo S čerty nejsou žerty, ale i celovečerní dobrodružný příběh Krakonoš a lyžníci. Souprava kinematovlaku promítala od rána do pozdních odpoledních hodin.

„Jako pojízdný kinosál slouží čtyřnápravový, původně zavazadlový vůz vybavený digitální projekční technikou,“ popsala Hudečková. Dvě třetiny vozu tvoří hlediště s kapacitou šedesát míst k sezení, zbývající třetina slouží jako zázemí.

Většina představení trvala třicet minut, pouze závěrečné projekce snímků Lišák Renart a Tajemství Dračí hory zabrali více než hodinu. „Ještě jsem v kině ve vlaku nebyla, moc se mi to líbilo. Dívali jsme se na pohádku o Mikešovi," svěřila se v sobotu dopoledne desetiletá Zuzka Lopraisová ze Vsetína.

„V doprovodném vagonu si návštěvníci mohli prohlédnout výstavu s železniční tematikou a také výsledky dětské výtvarné soutěže, jejíž letošní námět byl Lesní strašidla,“ upozornil Jiří Baroš z agentury Filmfest.

Vsetín se stal partnerským městem zlínského filmového festivalu poprvé. „Byli jsme vloni osloveni pořadateli s tím, že chtějí doprovodné festivalové akce zpopularizovat i v dalších městech kraje. To nás samozřejmě potěšilo a rádi jsme s nimi koncem uplynulého roku uzavřeli smlouvu o spolupráci,“ přiblížila vsetínská místostarostka Iveta Táborská.

Kinematovlak, který v rámci dětského filmového festivalu křižuje Česko už čtyři roky, dosud navštívilo více než devadesát tisíc diváků. Letos zamíří do jednadvaceti měst Česka. Poté se vydá na Slovensko.