Vsetínská radnice si v nedávno schváleném plánu zimní údržby stanovila nejen výčet udržovaných komunikací, ale také přesný postup, kterým se jejich úklid bude řídit. Vychází mimo jiné také z připomínek obyvatel města. „Udržujeme sto pět ze sto třicet pěti kilometrů chodníků. Nestaráme se ale o krátké přístupy k domům, kterých jsou řádově čtyři tisíce,“ uvedla v této souvislosti mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Ve staré městské zástavbě, kde jsou menší rozestupy mezi domy, metaři mnohdy udržují jen jednostranný chodník. „Je to z toho důvodu, že v uvedených místech není sníh kam odhrnovat,“ vysvětlila Stejskalová.

Městům přidělala před loňskou zimou starosti novela takzvaného chodníkového zákona. Ta přesunula odpovědnost za zimní úklid cest pro pěší z majitelů k nim přilehlých nemovitostí na obce.

Povinnost uklízet chodníky s sebou nese také zodpovědnost za škody na něm způsobené. Pokud si tedy na zledovatělém chodníku někdo zlomí končetinu, město může požádat o odškodné. Vsetín se do této situace v posledních třech letech dostal několikrát. Jen vloni si oficiálně na stav chodníků ve Vsetíně stěžovalo devatenáct lidí. „Za období 2007 – 2010 máme hlášeno celkem sedmnáct úrazů na chodnících města, které jsme řešili jako pojistné události. Poškozeným jsme vyplatili dvě stě dvacet dva tisíc korun jako odškodné,“ prozradila Eva Stejskalová.

Plán zimní údržby, který schválili vsetínští radní, počítá s tím, že technické služby budou mít na starosti o deset kilometrů chodníků a komunikací více než vloni. „Některé jsme doplnili, nebo jsme změnili priority údržby tam, kde se například rozšiřovala výstavba,“ vysvětlila současná místostarostka města Květoslava Othová.

Úklidu se nově dočkají komunikace v průmyslových zónách a některé části cyklostezky, které lidé i v zimním období hojně využívají.

Jednotlivé chodníky a silnice rozdělují pracovníci údržby do tří skupin. „Nejvíce využívané budeme stejně jako vloni odklízet do čtyř hodin, komunikace v druhé prioritě do dvanácti hodin a okrajové části do osmačtyřiceti hodin,“ nastínil vedoucí odboru životního prostředí vsetínské radnice Jan Štěpaník. Při vytvoření náledí, námrazy a jiné kluzkosti zahájí pracovníci technických služeb údržbové práce bezodkladně po zjištění, nejpozději do šedesáti minut. Pokud se vytvoří v noci, tak nejpozději do páté hodiny ranní.

V Rožnově pod Radhoštěm budou lidé v zimě našlapovat bezpečně. Radnice totiž nehodlá nechat bez úklidu ani jeden metr chodníků či silnic, které jsou v majetku města. „Budeme upravovat veškeré komunikace,“ potvrdil mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross. Připomněl, že v minulém roce spotřebovalo město při zimním úklidu 1500 tun posypového materiálu.

Co se žádostí o finanční odškodnění za způsobené zranění týče, na rožnovskou radnici se minulou zimu obrátili tři lidé. „Jednu žádost jsme zamítli, další dvě jsou stále v řešení,“ přiblížil Tomáš Gross.

Dvě desítky žádostí o náhrady za utrpěné zranění zaznamenali minulou zimu také ve Valašském Meziříčí. Lidé si většinou stěžovali na náledí na chodnících. „Všechny žádosti jsme postoupili pojišťovně, která následně osmdesát procent z nich posoudila jako neoprávněné,“ informovala mluvčí meziříčské radnice Vendula Králová.

Chodníky a silnice, které v letošním roce město z plánu zimní údržby vypustilo, jsou již dnes, podle slov mluvčí, označené tabulkami s upozorněním. Podle dokumentu zveřejněného na internetových stránkách města, bude v zimě v Meziříčí neudržovaných zhruba patnáct kilometrů místních komunikací a chodníků.