Kempy zaznamenaly nový trend, turisté se stravují ze svého. Do restaurací jen na pivo


Turisté navíc šetří, a tak méně využívají služeb v areálech. Například při stravování častěji spoléhají sami na sebe a blízké restaurace navštěvují jen zřídka.
Provozovatelům kempů letos přála zejména první polovina prázdnin, kdy prakticky na celém území Česka svítilo slunce, často padaly teplotní rekordy. Poplatky za ubytování v kempech ve Zlínském kraji se letos nezvyšovaly. A to i přesto, že od Nového roku platí zvýšená sazba daně z přidané hodnoty. Majitelé kempů se tak rozhodli nejen kvůli sílící konkurenci, ale reagovali i na návštěvnost, která v posledních letech spíše stagnovala.

Turisté žijí hlavně z vlastních zásob

Například do areálu Patriot Camp Držková podle jeho provozovatele Pavla Bílka přijelo meziročně o 40 procent méně návštěvníků. „Počasí letos vyšlo, ale jde vidět, že lidé tolik neutrácejí,“ řekl. Restaurace v areálu je sice otevřená denně do 23.00, turisté se v ní ale nestravovali. „Návštěvníci si ale s sebou vozí i gril a večer před stanem grilují. Asi je láká ta romantika,“ doplnil Bílek.

Méně lidí, kteří se ubytovali ve stanech, hlásí i Kemp Dešná, který se nachází na pomezí Hostýnských vrchů a Beskyd. Na návštěvníky v něm letos čekalo přes 30 nadstandardně zrekonstruovaných chatek.

„Tak možná i proto lidé letos dávali přednost ubytování v nich před stany. I přes pokles klasických kempařů si ale sezonu chválíme. Těžko ale říct, zda byla lepší než ta loňská,“ řekla recepční Hana Juričková.

Téměř s žádnou sezonou původně nepočítal majitel Autocampingu Luhačovice Luboš Novosad. Blízká přehrada se podle původních plánů měla ještě před zahájením sezony vypouštět. Povodí Moravy nakonec termín posunulo na podzim.

I přesto ale počet hostů v kempu u lázeňského města klesl asi o deset procent. „Velká škoda byla, že naši hlavní klienti z Ostravska se o odložení plánovaného vypouštění přehrady vůbec nedozvěděli z tisku, takže si mysleli, že přehrada se vypouští. Ze stejného důvodu nejezdili ani rybáři,“ uvedl Novosad. I on poukázal na nový trend, kdy se návštěvníci kempů častěji stravují ze svých zásob.

Potvrdila to i provozovatelka Campingu Rožnov Pavla Randýsková. „Turisté do restaurace chodí, ale jen tak si sednout na pivo. Jedí hlavně svoje zásoby, tedy konzervy a zavařeniny. V tomto ohledu máme velký pokles v tržbách,“ podotkla. Celkové tržby kempu pak podle ní zachránily zejména prázdninové měsíce, protože v květnu a červnu kemp zaznamenal až padesátiprocentní propad oproti loňsku.

Návštěvníků ze zahraničí bylo více

Podle Českého statistického úřadu hromadným ubytovacím zařízením ve Zlínském kraji ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně ubylo hostů o 0,7 procenta. Od dubna do konce června je navštívilo 118 578 lidí. Na poklesu se podepsali tuzemští turisté. Cizinců naopak do regionu přijelo více. Počet přenocování hostů ve Zlínském kraji klesl, meziročně o 2,3 procenta na 389 311.