„Jinan je skautský strom, který Jaroslav Foglar zakomponoval do příběhů Rychlých šípů v knize Stínadla se bouří,“ objasnil volbu památného stromu člen organizace Lukáš Škařupa.

Podnětem ke vzniku valašského skautingu v roce 1919 byla přednáška zakladatele tohoto hnutí u nás Antonína Benjamina Svojsíka na valašskomeziříčském gymnáziu.

„Zdejší profesor František Konvička okolo sebe soustředil mladé lidi se smyslem pro dobrodružství, romantiku a kamarádství, zájmem učit se novým věcem, láskou k přírodě a vlasteneckým cítěním. K necelé desítce zakládajících členů patřili Záviš Kalandra a Oldřich Pecl, popravení v procesu s Miladou Horákovou,“ připomněl vůdce 3. oddílu Jiří Hovorka.

Oslavy skautského jubilea budou dále pokračovat. Už tuto středu v 18 hodin se v Muzejním a galeriním centru v zámku Žerotínů uskuteční vernisáž výstavy 100 let skautingu ve Valašském Meziříčí, na kterou naváží další akce pro veřejnost, třeba historická přednáška, promítání filmů o činnosti oddílů a dny her a rukodělných činností.